Brilliance – chiński gigant, który zdobywa rynki

Brilliance jest bez wątpienia jednym z najważniejszych chińskich koncernów samochodowych. Nie tylko eksportuje swoje konstrukcje na kilka kontynentów i cieszy się popularnością, ale także jest partnerem BMW. Poznaj bliżej tę ważną markę!

Pośród chińskich producentów samochodów na uwagę bez wątpienia zasługuje Brilliance – marka, która od niemal samego początku wyróżniała się łatwiejszą do zaakceptowania przez Europejczyków stylistyką, niezłymi parametrami oraz naprawdę ciekawymi modelami w gamie. A wszystko przy umiarkowanych cenach i wykorzystaniu zapożyczonych od Europejskich producentów elementach mechanicznych. Nic dziwnego, że poza Chinami ich samochody można spotkać na kilkudziesięciu rynkach, gdzie cieszą się popularnością. Na ich auta napotkamy się w Ameryce Południowej czy Azji. Czy można ich oczekiwać również w naszym kraju?

Brilliance – historia marki

Brilliance należy do marek młodych, bowiem jej początki sięgają zaledwie 1992 roku, kiedy Brilliance China Automotive Holding Limited został zarejestrowany na Bermudach. Do 2003 roku spółka wielokrotnie zmieniała strukturę i udziałowców, ale właśnie w tym roku nastąpił przełom w postaci rozpoczęcia współpracy z BMW. Chińsko-niemieckie konsorcjum rozpoczęło produkcję sedanów na rynek chiński. Współpraca układa się na tyle dobrze, że obie spółki powołały w 2018 kolejną spółkę joint venture BMW Brilliance, zajmującą się produkcją modeli BMW na rynek chiński. Rok wcześniej firma rozpoczęła również współpracę z Renault. 

Logo Brilliance – jak wygląda i co oznacza?

Na początku istnienia marki nie dbano przesadnie o takie szczegóły jak atrakcyjny logotyp. Identyfikacją graficzną spółki był po prostu napis Brilliance Auto, pod którym umieszczono cztery chińskie znaki oznaczającą niepełną nazwę producenta. Na poważniejszą zmianę trzeba było czekać aż do 2002 roku. Wówczas zaprezentowano całkowicie nowe logo, bez chińskich znaków, które przypomina srebrną kierownicę, pod którą znajdziemy angielski zapis nazwy – Brilliance. Logo zawiera elementy trójwymiarowe i jest nierównomiernie oświetlone, co nawet dzisiaj wygląda bardzo nowocześnie i może się podobać. W niektórych seriach występuje ono również w kolorze czarnym. 

Jakie marki w portfolio ma Brilliance?

Sam producent dopiero od niedawna zaczął rozwijać kolejne marki – po swojej własnej, dobrze już rozpoznawanej w Chinach i za granicą, oferują tylko jedną podmarkę – Huasong. Aktualnie w jej ofercie znajduje się tylko jeden duży MPV. Poza tym, z uwagi na udział w kilku joint venture, na chińskim rynku obecne są modele BMW Brilliance (serii 1, 5 i X1). Poza tym napotkać można na Brilliance Shineray, będącą owocem współpracy Brilliance z Shineray Motocycle Company oraz Renault Brilliance Jinbei, która oferuje niektóre modele wykorzystujące technologię Renault, ale nie zawsze pod ich marką (najczęściej jako Jinbei). 

Modele Brilliance, które warto znać

W odróżnieniu od innych dalekowschodnich marek pojazdów Brilliance postawiło raczej na nieskomplikowaną i przejrzystą ofertę. Aktualnie w ofercie producenta znajdują się tylko dwie linie pojazdów – H i V. Ta pierwsza obejmuje sedany o różnych rozmiarach i w różnych klasach, począwszy od H220/H230 – subkompaktu klasy B, przez H320/H330 – typowego przedstawiciela klasy C, aż po jego następcę (z którym jest równocześnie produkowany) H3. Do serii V należą samochody kategorii SUV i crossover, m.in. V3 – subkompaktowy crossover, V6 – crossover zaliczający się do klasy średniej oraz nieco większy od niego V7, będący flagową propozycją marki.

Brilliance w naszym kraju – czy to możliwe?

Brilliance należał do pierwszych producentów z Państwa Środka, którzy spróbowali swoich sił w Europie. Niestety swojego debiutu na Starym Kontynencie nie może zaliczyć do udanych. Pomimo starań producent rozbił się o testy zderzeniowe, w których jego samochody uzyskały opłakane wyniki (zero gwiazdek w teście Euro NCAP dla modelu BS4). Niedługo później zbankrutował jego przedstawiciel na Europę, a koncern zrezygnował z ekspansji. Co prawda można wciąż spotkać pojazdy Brilliance na naszych drogach, ale są to samochody z prywatnego importu – nowsze i zapewne bezpieczniejsze. Nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało to ulec zmianie.

Czego jeszcze nie wiesz o Brilliance?

Choć samochody chińskich producentów coraz częściej przebijają się do świadomości konsumentów, to wciąż wiemy o nich relatywnie niewiele. W przypadku samochodów Brilliance dla wielu zaskoczeniem może okazać się ich stylistyka, głęboko nawiązująca do europejskich producentów. W niektórych przypadkach odbiorcy mówią wręcz o połączeniu BWM z Oplem. Szczególną chęć do inspirowania się pojazdami niemieckich koncernów widać zwłaszcza po nawiązaniu współpracy z BMW, która odmieniła losy marki i stała się początkiem ekspansji na lokalnym rynku, a także stopniowego podbijania kolejnych krajów i kontynentów. Niewiele jednak wskazuje na możliwość powrotu producenta do Europy czy sprzedaży jego pojazdów w USA.