Morgan Motor Company – historia marki oraz wyprodukowane modele

Morgan Motor Company to brytyjska marka luksusowych, neoklasycznych samochodów sportowych. Przedsiębiorstwo zostało założono w 1909 roku w Malvern Link (hrabstwo Worcestershire). Dowiedz się, jak przebiegał rozwój firmy i poznaj modele wyprodukowanych aut!

Aktualnie marka Morgan Motor Company jest jedyną prywatną firmą motoryzacyjną w kraju. Co roku przedsiębiorstwo produkuje nie więcej niż tysiąc samochodów. Każdy pojazd montowany jest ręcznie. Do produkcji wykorzystywane są drogie materiały, takie jak: jesion, dąb, osika, klon, stal o wysokiej wytrzymałości oraz aluminium lotnicze. We wnętrzach aut stosowana jest skóra bydlęca Windsor oraz satynowe aluminium. Klient może wybrać wyposażenie wykonane ze szlachetnego drewna oraz złote wstawki. Jakie modele stworzyła firma? Jak zmieniało się logo na przestrzeni lat? Sprawdźmy to!

Historia marki Morgan Motor Company

Założycielem firmy był Henry Stanley Morgan, który kierował swoim przedsiębiorstwem blisko 50 lat. Brytyjska firma motoryzacyjna powstała w 1909 roku. Właśnie wtedy powstał pierwszy prototyp – trójkołowy pojazd ze stalową rurową ramą. W samochodzie umieszczony został silnik V2 Peugeot o mocy 7 KM. Wysoki stosunek mocy do masy pojazdu sprawiał, że niewielki samochód charakteryzował się imponującymi osiągami. Morgan zdecydował się więc na uruchomienie produkcji tego pojazdu na większą skalę.

Rozwój firmy

Na początku kariery przedsiębiorstwo budowało wyłącznie trzykołowe auta, które służyły jako samochody dostawcze lub wozy wyścigowe. Były to proste jednoosobowe pojazdy. Nie posiadały kierownicy – pojazdem kierowało się za pomocą sterownicy. Brytyjska firma już w połowie lat 30. miała ugruntowaną pozycję na rynku angielskich roadsterów. W późniejszym okresie marka wypuściła sportowe samochody typu coupé. W 2011 roku firma zaprezentowała nowoczesnego trójkołowca – był nim motocykl dopuszczony do ruchu drogowego.

Logo marki Morgan – jak zmieniało się na przestrzeni lat?

Pochodzenie i znaczenie logo Morgan Motor Company nie jest znane. Uznaje się jednak, że skrzydła są inspirowane kapitanem Ballem – asem myśliwskim z czasów pierwszej wojny światowej, który powiedział, że prowadzenie trójkołowca marki Morgan jest lataniem na ziemi. Emblemat Morgan zmieniał się wyłącznie raz – w 2008 roku. Były to jednak modyfikacje kosmetyczne. Sprawdź, jak dokładnie wyglądało logo przez prawie sto lat oraz jak prezentuje się aktualnie!

1909-2008

Pierwsze logo powstało w 1909 roku i było niezmieniane aż do 2008 roku. W tym czasie było ono niezwykle delikatne. Kultowe skrzydła były wykonane z cienkich, niebieskich konturów. Napis „MORGAN” był dość odważny i odznaczał się na tle emblematu.

2008-obecnie

W 2008 roku nastąpiła zmiana wizualna logo. Aktualnie emblemat jest wykonany ze srebrno-niebiesko-białej palety kolorystycznej. Wygląda bardzo profesjonalnie i ekskluzywnie. Wyszukany emblemat tworzony przez trójwymiarowy okrągły medalion z dwoma szerokimi stylizowanymi skrzydłami. Pośrodku srebrnego koła znajduje się mniejsze niebiesko-białe kółko. Jest tam również umieszczony niebieski krzyż, a na nim napis „MORGAN”. Krój pisma to tradycyjny geometryczny bezszeryf. Napis wykonany jest w kolorze niebieskim lub szarym – w zależności od tła i umiejscowienia.

Modele samochodów Morgan

  • Morgan Sports (1931-1934) – trójkołowy samochód sportowy z otwartym nadwoziem i składanym dachem;
  • Morgan Super Sports (1927-1939) – trójkołowy samochód sportowy;
  • Morgan Typ F (1933-1952) – trójkołowy samochód z silnikiem Forda;
  • Morgan 4/4 Sport (1935-2019) – pierwszy czterokołowy pojazd marki Morgan;
  • Morgan Plus 4 (1950-1958) – samochód sportowy z otwartym nadwoziem i składanym dachem;
  • Morgan Plus 4 + (1950-2020) – następca samochodu Morgan Plus 4;
  • Morgan Plus 8 (1968-2004) – samochód sportowy z otwartym nadwoziem i składanym dachem;
  • Morgan Roadster (2004-2019) – 2- i 4- drzwiowy model samochodu sportowego;
  • Morgan Aero 8 (2001-2010) – 2-drzwiowy roadster;
  • Morgan Aeromax (2008-2009) – samochód sportowy typu coupe;
  • Morgan Aero SuperSports (2009-2011) – 2-drzwiowe coupe ze zdejmowanym sztywnym dachem;
  • Morgan Four Seater (1937-2016) – samochód turystyczny z zapinanym na zatrzaski dachem i czterema pełnymi fotelami;
  • Morgan Eva GT (2010-2013) – samochód powstał na bazie Morgan Aero SuperSports, jednak posiadał wydłużone podwozie;
  • Morgan 3 Wheeler (2012-2021) – trójkołowy samochód sportowy klasy miejskiej.

Marka w Polsce – czy samochody można kupić w naszym kraju?

Samochody Morgan nigdy nie były szczególnie popularne w Polsce. Pod koniec roku 2017 powstało jednak w naszym kraju przedstawicielstwo marki – siedziba znajduje się w Janikowie koło Poznania. W salonie London Morgan Poland  można kupić zarówno nowe modele, jak i egzemplarze używane.

Ciekawostki

W 1962 roku model Morgan Plus Four wygrał jeden z najbardziej wymagających wyścigów świata. Pojazd zdobył miejsce na podium w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Model marki Morgan brał udział w wydarzeniu dla pojazdów do 2 litrów pojemności silnika.

Morgan to brytyjska marka samochodów neoklasycznych. W 2019 roku firma została przejęta przez włoski koncern Investindustrial Group. Morgan do dziś znany jest z profesjonalnego i dokładnego podejścia do produkcji samochodów.