Westfield – brytyjskie auta nie muszą być nudne!

Brytyjskie samochody kojarzą się przede wszystkim z prestiżem, luksusem oraz wysokimi cenami. Nie oznacza to jednak, że projektanci z Wielkiej Brytanii nie potrafili zdobyć się na fantazję i projektować szybkie samochody sportowe. Jednym z przykładów jest Westfield. 

Mało znana marka, która zapisała się kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami – a dodatkowo pochodząca z kraju słynącego podejścia, czyli z Wielkiej Brytanii. Brzmi mało prawdopodobnie? Westfield udowadnia, że nie trzeba dysponować milionowymi budżetami na R&D, aby zaskoczyć rynki i konsumentów, a także produkować ciekawe modele. W dodatku, samochody Westfield świetnie wyglądają, doskonale się prowadzą i mają wyśmienite osiągi. Czas więc poznać lepiej tę brytyjską markę!

Westfield – krótka historia marki

Historia marki Westfield zaczyna się zaledwie 40 lat temu – dokładnie w 1982 roku Chris Smith zdecydował się na założenie konkurencyjnej dla popularnego wówczas Lotusa marki i produkowania zbliżonych stylistycznie i użytkowo pojazdów. Doprowadziło to producenta przed sąd, z uwagi na zbytnie podobieństwo do aut projektowanych przez Colina Chapmana (projektanta Lotusów Seven). Pozasądowa ugoda doprowadziła do zmiany stylistyki Westfieldów, chociaż wciąż są one bardzo podobne. W 2006 roku Westfield stał się częścią Potenza Sports Cars, jednak w 2022 roku stanął na krawędzi bankructwa i mało brakowało, by jego istnienie zakończyło się definitywnie. 

Logo Westfield

Z uwagi na relatywnie krótką historię marki nie doczekaliśmy się aktualizacji jej identyfikacji graficznej – przez cały okres jej działalności emblemat pozostał niezmieniony. Składa się on z ciemnoszarego koła, w które wpisana jest nazwa Westfield, a także grafika przedstawiająca zachodzące słońce wraz z promieniami (utrzymana w jasnoszarym kolorze). Całość otoczona jest czarnym okręgiem, co dodaje mu elegancji, choć nie sposób powiedzieć, aby było nowoczesne. Bez wątpienia jednak logo Westfield wyróżnia się na tle innych producentów – w tym również brytyjskich. 

Westfield a inni producenci

Już na początku swojego istnienia Westfield musiał przejść przez trudną przeprawę pozasądową z Colinem Chapmanem, który sprzedał projekt swojego sportowego samochodu Lotusowi. Od tamtej pory, pomimo widocznych inspiracji, Westfield zmodyfikował nieco konstrukcje swoich samochodów. Producent ten bardzo często nawiązywał później współpracę z innymi producentami, odkupując od nich różne elementy wykorzystywane do produkcji swoich pojazdów – m.in. z Fordem, Mazdą czy Hondą. Po przejęciu w 2006 przez Potenza Sports Cars i włączeniu do niej rok później także GTM Cars Ltd nawiązana została współpraca pomiędzy Westfield, a GTM, która trwała mniej więcej do 2010 roku, a samochody tego producenta były przez pewien czas sprzedawane jako Westfield GTM.

Najciekawsze modele Westfield

Ten niewielki producent niszowych, supersportowych pojazdów nigdy nie prowadził produkcji na masową skalę. Szacuje się, że w szczytowym okresie jego moce produkcyjne wynosiły około 450 pojazdów rocznie. Nie oznacza to jednak, że wśród oferowanych modeli nie było takich, na które nie warto zwrócić uwagi. Szczególnie godny zainteresowania jest Westfield XTR2, który zapisał się pobiciem rekordu okrążenia podczas programu Top Gear, poprawiając wynik ustanawiany przez Pagani Zondę. Samochód waży zaledwie 410 do 440 kg, co przy mocy 170 KM daje rewelacyjny stosunek mocy do masy własnej. Jego następca – XTR4 wyposażony był w jeszcze mocniejszą jednostkę napędową, przez co niektóre wyniki udało się jeszcze poprawić. Producent wypuścił także kilka modeli wyścigowych – Aerospace, AeroRace czy iRacer.

Westfield w Polsce?

Z uwagi na bardzo niszowy charakter produktów tego producenta, poszukiwanie egzemplarzy Westfield w naszym kraju mija się z celem. Nie tylko były one projektowane do ruchu lewostronnego, ale również są to samochody o bardzo sportowym charakterze i dość ograniczonej funkcjonalności. Kosztował przy tym małą fortunę, dlatego nie dziwi, że w naszym kraju nie znalazł zbyt wielu nabywców chętnych na sprowadzenie go w ramach importu indywidualnego. Kolekcjonerzy oraz osoby, którym marzy się lekki samochód supersportowy, będą musieli na zamówienie ściągać go z Wielkiej Brytanii. Na szczęście na stronie firmowej producenta można znaleźć zarówno zestawy do samodzielnego składania, samochody nowe, jak i używane.

Czym wyróżnia się Westfield?

Jedną z różnic pomiędzy Westfield a modelami wykonywanymi przez Lotusa czy Caterham Cars są wykorzystane materiały. Westfield niemal zawsze korzysta z włókna szklanego, w odróżnieniu od stosowanego przez innych producentów aluminium. Z kolei wykorzystanie niezależnego tylnego zawieszenia (po raz pierwszy zresztą zastosowane przez Westfield) pozwoliło na perfekcyjne prowadzenie małym pojazdom o dużej mocy, dzięki czemu nawet można bardzo pewnie i bezpiecznie nimi manewrować przy wysokich prędkościach. Westfield udowadnia, że nawet dysponując niewielkim zapleczem, można osiągać naprawdę zadziwiające rezultaty.