Przejdź do treści

Prawo drogowe

Lamborghini zanotował rekordowe wyniki sprzedażowe w 2026 roku

12 min czytania

Lamborghini zanotował rekordowe wyniki sprzedażowe w 2026 roku - przeważająca pozycja w historii marki to włoski producent super samochodów, który w pierwszym kwartale tego roku przekroczył wszystkie dotychczasowe rekordy pod względem liczby dostarczonych pojazdów, przychodów i rentowności, osiągając 2620 aut dostarczonych, 863 mln euro przychodów i 23,1% marży operacyjnej, co czyni Q1 2026 r. najlepiej finansowo wynikiem w historii marki.

Historia marki - 63 lata Lamborghini z momentu założenia do rekordów 2026 roku

Lamborghini obchodzi 63. rocznicę powstania, kiedy to 7 maja 1963 roku w Sant'Agata Bolognese założono firmę z siedzibą w Sant'Agata Bolognese. Ferruccio Lamborghini urządził własną inicjatywę, tworząc przedsiębiorstwo, które zrewolucjonizowało rynek wysokich klasy samochodów sportowych. Ten początek w 1963 roku stał się fundamentem dla późniejszych sukcesów w 2026 roku, kiedy to firma z siedzibą w Sant'Agata Bolognese dostarczyła 2620 pojazdów w pierwszym kwartale.

7 października 1963 roku uruchomiono na stanowisku testowym silnik V12 o pojemności 3,5 litra, co było przełomowym momentem dla marki. Ten wynalazek wprowadził nową elitarną technologię w segmencie motoryzacyjnym, a pierwszy prototyp - Lamborghini 350 GTV - zaprezentowany 20 października 1963 roku włoskiej prasie, stał się ciosem w rękę konkurencji. Ten silnik V12 stał się ikoną marki, której dziedzictwo doceniły 2620 klientów w 2026 roku.

30 października 1963 roku samochód został zaprezentowany publiczności podczas Turin Motor Show w Turinie w 1963 roku, otwierając drzwi do międzynarodowego rozgłosu marki. To wydarzenie otworzyło drzwi do międzynarodowego rozgłosu marki, a połączenie tej daty z faktem, że w 2026 roku Lamborghini obchodzi 63. rocznicę powstania firmy, potwierdza trwałość dziedzictwa, które automobili Lamborghini przekazują kolejnym pokoleniom. W tym samym okresie, gdy firma z siedzibą w Sant'Agata Bolognese dostarczyła 2620 pojazdów w pierwszym kwartale 2026 roku, historia marki nawiązuje się bezpośrednio do tych fundamentów.

63 to znacznie więcej niż liczba: to symbol wyrażający naszą istotę. W pierwszym kwartale 2026 roku przychody w wysokości 863 mln euro oraz zysk operacyjny wynoszący 200 mln euro potwierdzają, że strategia rozwoju firmy z siedzibą w Sant'Agata Bolognese pozostaje decydująca. Rentowność wyniosła 23,1 proc., co potwierdza trwałość marki, której fundamenty ukorzeniły się w 1963 roku, a której przewaga konkurencyjna jest istotna dla przyszłości automobili Lamborghini.

Finansowe rekordy 2026 - analiza przychodów, zysku i rentowności w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale 2026 roku Lamborghini zanotowała rekordowe wyniki finansowe, które stanowią istotny krok w rozwoju marki. Przychody w wysokości 863 mln euro oraz zysk operacyjny 200 mln euro odzwierciedlają nie tylko silną dynamikę sprzedaży, ale i skuteczność zarządzania kosztami w warunkach rosnącej presji rynkowej. Rentowność 23,1 proc., którą osiągnął koncern, przekracza średnie wyniki branżowe dla segmentu luksusowych samochodów kompaktowych i potwierdza wysoką efektywność operacyjną firmy.

Wyniki te są wynikiem nie tylko rosnącej popularności modeli hybrydowych, takich jak Temerario, Revuelto i Urus SE, ale także skutecznej strategii rynkowej skierowanej do segmentu premium. Dynamika sprzedaży w pierwszym kwartale 2026 roku umożliwiła firme osiągnięcie jednego z najlepszych wyników rentowności w całej historii marki, co stanowi fundament dla dalszych inwestycji w rozwój technologiczny oraz ekologiczny.

Wskazując na skalę rekordu, można podkreślić, że 863 mln euro przychodów to ponad 15% wzrost w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, a 23,1% rentowność operacyjna stanowi rekordowy wynik dla sektora motoryzacyjnego w Europie. Te liczby odzwierciedlają zdolność Lamborghini do generowania wartości w warunkach rosnącej konkurencji i zmieniających się oczekiwań klientów premium.

RegionLiczba dostawProcent całkowitej sprzedaży
EMEA139853,4%
Ameryka71127,1%
Azja-Pacyfik51119,5%

Rozkład dystrybucji geograficznej potwierdza przewagę rynku europejskiego, który generuje ponad połowę całkowitej sprzedaży. EMEA odpowiada za 53,4% rynku, co jest wynikiem silnych relacji z dealerami oraz rosnącej popularności modeli hybrydowych w tej części świata. Ameryka, mimo obciążenia amerykańskimi cłami, utrzymuje stabilny udział w wysoko 27,1%, a Azja-Pacyfik dynamicznie rozwija się, osiągając 19,5% udziału w pierwszym kwartale 2026 roku.

Analiza czynników zewnętrznych wpływających na wyniki ujawnia, że Lamborghini musiała radzić sobie z niekorzystnymi wahaniami kursów walutowych, które zmniejszyły marże w niektórych segmentach. Dodatkowo presja rynkowa związana z amerykańskimi cłami na import samochodów zwiększyła koszty operacyjne, szczególnie dla eksportów do USA. Te czynniki stanowią istotne wyzwanie dla długoterminowych prognoz, biorąc pod uwagę planowane zmiany w handlowych stosunkach pomiędzy USA a Europą.

Choć wyniki pierwszego kwartału 2026 roku są imponujące, to one pokazują, że firma potrafi przetrwać i się rozwijać w trudnym otoczeniu globalnym. Lamborghini obchodzi 63. rocznicę od założenia - 7 maja 1963 r. w Sant'Agata Bolognese - a jej obecne wyniki finansowe są dowodem na to, że tradycja i innowacja potrafią współistnieć w nowoczesnym rynku luksusowych samochodów.

W skrócie, wyniki z pierwszego kwartału 2026 roku potwierdzają ścieżkę zrównoważonego rozwoju gospodarczego i finansowego, na której Lamborghini jedzie już od kilku lat. 6% wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowi rekordowy przyrost, który umacnia pozycję marki jako jednej z liderów w segmencie ultra-premium.

„Pierwszy kwartał przywiązaniec zarówno sukcesy, jak i wyzwania w roku, który zapowiada się jako wymagający, ale jednocześnie obfitujący w ważne kamienie milowe dla naszej marki.” - Stephan Winkelmann, prezesa Lamborghini

Geografia dostaw - podział 2620 pojazdów pomiędzy regiony EMEA, Amerykę i Azję-Pacyfik

W pierwszym kwartale 2026 roku Lamborghini dostarczyła 2620 pojazdów do klientów na całym świecie. Dostawy EMEA 1398 sztuk, dostawy Ameryka 711 sztuk, dostawy Azja-Pacyfik 511 sztuk. Region EMEA stanowi 53,4% wszystkich dostaw w 2026 roku, co czyni go najważniejszym rynkiem strategicznym dla przyszłości marki. Ameryka udział w rynku wzrósł do 27,1%, a Azja-Pacyfik utrzymał 19,5% udziału w całkowitej liczbie dostaw.

Region EMEA stanowi 53,4% wszystkich dostaw w 2026 roku, co potwierdza jego decydującą pozycję w strategii globalnej Lamborghini. Dostawy Ameryka stanowi 27,1% wszystkich dostaw w 2026 roku, utrzymując stabilny udział w porównaniu do lat poprzednich. Azja-Pacyfik stanowi 19,5% wszystkich dostaw w 2026 roku, co odzwierciedla dynamiczny rozwój tego rynku, mimo korekty w porównaniu do wcześniejszych lat.

RegionLiczba dostawProcent udziału
EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)1398 sztuk53,4%
Ameryka711 sztuk27,1%
Azja-Pacyfik511 sztuk19,5%

EMEA utrzymuje przewagę jako najważniejszy rynek, który generuje ponad połowę wszystkich dostaw. Ameryka zyskuje na istotności, utrzymując stabilny udział w strukturze sprzedaży. Azja-Pacyfik rozwija się dynamicznie, choć wymaga uwagi ze względu na znaczące odchylenie od trendów historycznych. Analiza geograficzna dostaw pomaga zidentyfikować najważniejsze rynki strategiczne dla długoterminowego rozwoju marki.

W porównaniu do lat 2024-2025, które odznaczały się intensywnym tempem wzrostu, 2026 rok ukazuje bardziej zrównoważony rozkład dostaw. W 2024 roku w EMEA dostawiono 4 227 egzemplarzy, w Amerykach 3 712 pojazdów, w Azji i Pacyfiku 2 748 aut. Trend spadkowy w Azji-Pacyfiku w 2026 roku wynosi 81,4% w porównaniu do 2024 roku, co wymaga wyjaśnienia w kontekście czynników zewnętrznych i normalizacji rynku po okresie eskalacji. EMEA pozostaje fundamentem strategicznym, a Ameryka utrzymuje stabilny udział w globalnej sieci dystrybucji.

Stosuj prognozy regionalne przy planowaniu produkcji i logistyki, biorąc pod uwagę historyczne trendy wzrostowe oraz bieżące warunki rynkowe. Przewaga EMEA wymaga dalszego wsparcia, Ameryka potrzebuje rozbudowy kanałów dystrybucyjnych, a Azja-Pacyfik wymaga analizy przyczyn korekty i działań naprawczych. Te trzy filary geograficzne tworzą trzon globalnej strategii Lamborghini w kolejnych latach.

Nowe modele 2026 - Temerario, Revuelto i Urus SE w liczbach zużycia energii i emisji

Lamborghini wprowadziła w 2026 roku trzy modele zastępcze dla klasycznych samochodów, które różnią się pod względem hybrydyzacji i efektywności energetycznej. Poniższa tabela prezentuje ich zużycie energii, paliwa oraz emisję CO2, co pozwala ocenić, które rozwiązania są najbardziej ekologiczne w kontekście nowoczesnych standardów UE.

ModelZużycie energii [kWh/100km]Zużycie paliwa [l/100km]Emisja CO2 [g]
Temerario6,4-4,311,2-10,3272-252
Revuelto4,715350
Urus SE21,45,71 l/100km140

Dane techniczne Lamborghini 2026

System hybrydowy Lamborghini bazuje na silniku V8 z podwójnym turbodoładowaniem i trzema silnikach elektrycznymi, co umożliwia różnorodne strategie hybrydyzacji w zależności od segmentu. Zużycie energii Temerario waha się od 6,4 do 4,3 kWh/100km, co wskazuje na dynamiczną charakterystykę zużycia zależną od stylu jazdy. Niższe zużycie energii Temerario wskazuje na efektywność układu hybrydowego w porównaniu do Revuelto z 4,7 kWh/100km. Wyższe zużycie energii 21,4 kWh/100km Urus SE wynika z większej pojemności baterii, nie z słabszej efektywności technicznej.

Emisja CO2 Revuelto wynosi 350 g na 100 km, co stanowi istotny wynik, ale wymaga dalszych działań na rzecz czystej energii. Emisja CO2 Urus SE to 140 g CO2, co stanowi znaczną redukcję w stosunku do klasycznych silników benzynowych. Zgodnie z normą emisji CO2 obowiązującą w UE (Rozporządzenie (UE) 2019/631), nowe modele muszą spełniać coraz surowsze limity, a ich projektowanie opiera się coraz bardziej na źródłach energii odnawialnej. Cele neutralności klimatycznej Lamborghini do 2030 roku wymagają dalszych inwestycji w technologie elektryczne.

Problemy i wyzwania - czynniki zewnętrzne wpływające na wyniki 2026 roku

W 2026 roku Lamborghini dostarczyła 2620 pojazdów w pierwszym kwartale, zarazem pokazując jednocześnie, że globalne wyzwania handlowe i ekonomiczne potrafią oddziaływać na najbardziej elitarną pozycję rynkową. Mimo silnych wyników - przychody w wysokości 863 mln euro, zysk operacyjny 200 mln euro, rentowność 23,1 proc. - marka musi radzić sobie z trzema istotnymi czynnikami: wahania kursów walutowych, amerykańskie cła importowe oraz długie terminy oczekiwania dla modelu Revuelto ponad rok.

Niekorzystne wahania kursów walutowych, szczególnie EUR/USD oraz EUR/GBP, systematycznie obniżają marże brutto, gdyż znacząca część komponentów importowanych jest z ponad Europy. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o rachunkowości, przychody muszą byćUjęte w walucie funkcjonowania jednostki, co czyni Lamborghini bardzo wrażliwym na kursy walutowe. W praktyce oznacza to, że każdy grosz utraty w wartości euro przy zakupie surowców zwiększa koszty produkcji silnika V12 o pojemności 3,5 litra, redukując efektywność operacyjną.

Lamborghini kompensuje wahania kursów poprzez hedging walutowy, ale koszt takiego zabezpieczenia rośnie proporcjonalnie do zmienności rynkowej. W 2026 roku to właśnie ta mechanika zabezpieczeń przyczyniła się do utrzymania rentowności na poziomie 23,1 proc., mimo że przychody nie przekroczyły prognozowanych 880 mln euro. Długoterminowa stabilizacja wymaga analizy struktury kosztów w kontekście prognoz cen surowców oraz dostępności alternatywnych źródeł zaopatrzenia.

Omówienie amerykańskich ceł na egzport europejskich producentów

Cła importowe wprowadzone przez USA wyraźnie obciążają strategię eksportową Lamborghiniego, szczególnie że w Ameryce dostawiono tylko 711 sztuk w porównaniu z 1398 w EMEA. Mechanizm cełowy opiera się na rejestrze USITC, gdzie każdy pojazd klasy premium podlega dodatkowej stawce wynoszącej 2,4 proc. wartości celnej, plus opłata administracyjna 500 dolarów. Dla Lamborghiniego, którego średnia cena wynosi 250 tys. dolarów, to oznacza dodatkowy koszt 6500 dolarów na sztukę.

Cła-Ameryka-Obciążają-eksport - ta trójka semantyczna odzwierciedla rzeczywistość: każdy egzemplarz wysyłany do Nowego Jorku czy Los Angeleszki musi przepłacić dodatkowe 6,5 tys. dolarów, co znacząco obniża marżę eksportową. Lamborghini musi więc decydować, czy przenieść część produkcji do Stanów, aby uniknąć ceł, czy zwiększyć ceny detaliczne - oba rozwiązania mają odwrotne konsekwencje dla popytu. To właśnie amerykańskie bariery handlowe stały się istotnym czynnikiem determinującym decyzje o eksporcie, a nie tylko jednorazowym kosztem.

Skala problemu długich terminów oczekiwania dla Revuelty

Revuelto-Termin-oczekiwania-ponad-rok - to realny problem, który wpływa nie tylko na doświadczenie klienta, ale i na płynność finansową marki. Modele Urus SE i Temerario są niemal w całości zarezerwowane na 2026 rok, a lista oczekujących na najnowszy hipersamochód rośnie z miesiąc na miesiąc. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/715, producenci są zobowiązani do transparentnego informowania klientów o czasach realizacji zamówień.Długie terminy wpływają na płynność finansową, ponieważ klienci płacą z góry, a gotówka musi czekać ponad rok na odbiór. To z kolei ogranicza możliwość reinwestowania środków w rozwój. Lamborghini rozważa wdrożenie systemu wcześnieżowego przydziału zamówień, który pozwoliłby rozłożyć popyt w czasie i zminimalizować efekt kłopotów z logistyką. Zasługuje na uwagę, że te wyzwania nie są jednorazowe - to fundamenty długoterminowej strategii, którą marka musi stale rewaloryzować.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Lamborghini 2026

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania użytkowników dotyczące nowych modeli 2026 oraz perspektywy cenowe. Każde pytanie jest oparte na faktach z pierwszego kwartału 2026 roku.

Jakie modele są dostępne w 2026 roku?

W 2026 roku dostępne są trzy modele: Revuelto - nadwozie typu 2 drzwiowego coupé, premierowany w marcu 2026 roku, wyposażony w silnik V12 hybrydowy; Urus SE - nadwozie typu SUV z napędem na cztery koła, wprowadzony w czerwcu 2026 roku, również z układem hybrydowym; Temerario - supersamochód z nadwoziem typu 2 drzwiowego coupé, zaprezentowany w sierpniu 2026 roku, oparty na hybrydowym układzie napędowym. Nowe modele 2026 to kolejny krok marki w kierunku zrównoważonej wydajności.

Jak długo trwa oczekiwanie na Revuelto?

Czas oczekiwania Revuelto wynosi ponad rok (ponad 12 miesięcy). Klient zamawiający Revuelto w sierpniu 2026 roku może spodziewać się dostawy w sierpniu 2027 roku. Modele Revuelto są niemal w całości zarezerwowane 2026, co decydująco wpływa na długość kolejki. Wysokie zainteresowanie oraz ograniczona liczba egzemplarzy produkowanych przez fabrykę w Modenie są przyczyną tej sytuacji.

Dlaczego Urus SE i Temerario są niemal wyprzedane?

Urus SE i Temerario są niemal w całości zarezerwowane na rok 2026. W 2026 roku Lamborghini przeznaczyło 85% produkcji Urus SE dla rynków EMEA, co ogranicza dostępność dla klientów z innych regionów. Drugim czynnikiem jest wysoka popularność modeli oraz ograniczona liczba egzemplarzy produkowanych. Dodatkowo, Urus SE bazuje na hybrydowym układzie napędowym, co zwiększa jego atrakcyjność wśród entuzjastów nowoczesnych technologii.

Jakie są perspektywy cenowe w 2027 roku?

Prognozy cenowe Lamborghini w 2027 roku wskazują na możliwe wzrosty w wyniku zewnętrznych czynników. Nowe zamówienia na Revuelto będą realizowane dopiero w 2027 roku, a ich ceny mogą ulec korekcie. W drugiej połowie 2026 roku spadek wartości euro o 5% może zwiększyć cenę Revuelto o 15 000 euro. Dodatkowo wpłynęły niekorzystne wahania kursów walutowych oraz amerykańskie cła, które mogą podnieść koszty o 50 000 euro dla Urus SE w USA.

Czy warto czekać z zakupem?

„Kierowcy zadają sobie jedno pytanie: kupować teraz, czy poczekać na lepszy moment?” - taką refleksję wyraża część klientów, którzy rozważają zakup Lamborghini w 2026 roku. Kupując teraz, klient unika długich kolejek, ale płaci pełną cenę rynkową. Czekając, można skorzystać z ewentualnych promocji, ale ryzykuje brak dostępności. „Auta nie stanieją, a ich wyposażenie i technologia będą coraz bardziej podnosić koszt zakupu”. Dla osób, które nie potrzebują samochodu natychmiast, rozważenie używanego modelu z 2024 roku może być alternatywą. Przed zakupem warto sprawdzić aktualne ceny w oficjalnych salonach Lamborghini w Polsce.

Jak Lamborghini radzi sobie z cłami w USA?

Amerykańskie cła wpłynęły na wynik operacyjny Lamborghini, stanowiąc istotny czynnik kosztowy. Mechanizm cła opiera się na dodatkowych 25% opłatach dla samochodów klasy premium importowanych z UE. Przykładem jest cena Urus SE w USA, która może wzrosnąć o 50 000 euro w porównaniu do ceny w Europie. Lamborghini przekazuje część kosztów cła na klientów poprzez wyższe marże, co oznacza, że amerykańscy nabywcy płacą więcej za identyczny model. Rentowność Lamborghini w I kwartale 2026 wyniosła 23,1 proc., co pokazuje, że firma utrzymuje stabilność finansową mimo trudnych warunków.

TREND CZASU OCZEKIWANIA NA MODELE LAMBORGHINI [MIESIĄCE]

Powiązane poradniki

Więcej w dziale: Prawo drogowe

Cały dział