Mercedes AMG GT - cena, moc, porównanie z Porsche Panamera - pełna analiza techniczna
Mercedes-AMG GT to sportowy coupe czy nawet czterodrzwiowy sedan klasy premium, którego najnowsza generacja z 2026 roku ustanawia nowy standard w segmencie ultralekkich samochodów z silnikiem V8. Model ten oferuje moc w przedziale 420-577 KM, a jego waga wynosi 1520-1620 kg, co zapewnia stosunek mocy do masy na poziomie 0,28-0,38 kg/kM. Artykuł przedstawia szczegółowe zestawienie parametrów technicznych z konkurencją, w tym Porsche Panamera, oraz kalkulacje kosztów eksploatacji przy pełnym wyposażeniu. Specjalna uwaga poświęcona zostaje konfiguracji egzemplarza z pakietem Manufaktur, który podnosi cenę wyjściową o 8-15% w stosunku do wersji standardowej.
Mercedes AMG GT - definicja, generacja i podstawowe dane techniczne
Mercedes-AMG GT stanowi część oferty samochodów osobowych klasy premium wyprodukowanych przez specjalistyczną jednostkę AMG. Model ten jest dostępny w Polsce jako członek rodziny Mercedes-AMG GT 4-door Coupé, co podkreśla jego pozycję jako sportowego coupe z czterema drzwiami. Topowym modelem w ofercie jest Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé, wprowadzony do sprzedaży w 2024 roku. Rozwijany jest na platformie E, a jego konfigurację umożliwia pakiet Manufaktur, który umożliwia głęboką indywidualizację Mercedesa-Benza.
Model 2026 roku wyróżnia się najnowocześniejszym systemem napędowym w całej rodzinie AMG. Samochód wyposażony jest w 4,0-litrowy silnik V8 biturbo AMG w połączeniu z elektryczną jednostką napędową AMG. Ta unikalna kombinacja zapewnia systemową moc 816 KM oraz maksymalny moment obrotowy 1420 Nm. Przyspieszenie z 0 do 100 km/h odbywa się w 2,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 320 km/h. Jest to najszybszy model w serii Mercedes-AMG pod względem przyspieszenia.
Standardowe wyposażenie modelu obejmuje zaawansowane rozwiązania techniczne. Zawieszenie AMG Active ride Control z półaktywną stabilizacją przechyłów zapewnia doskonałą dynamikę jazdy. Dodatkowo aktywna tylna oś skrętną oraz ceramiczno-kompozytowy układ hamulcowy AMG gwarantują precyzyjne i skuteczne hamowanie. Do dyspozycji klienta znajduje się przekładnia AMG Speedshift MCT 9G z mokrym sprzęgłem startowym, umożliwiająca płynną zmianę biegów. Model posiada także pakiet parkowania z kamerą cofania jako element standardowego wyposażenia.
| Model | Silnik | Moc (KM) | Moment (Nm) | 0-100 km/h (s) | Prędkość maks. (km/h) | Cena startowa (zł) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMG GT 43 | 4,0L V6 biturbo + elektryka | 510 | 700 | 3,9 | 290 | 899 000 |
| AMG GT 55 | 4,0L V8 biturbo | 630 | 900 | 3,5 | 310 | 1 049 000 |
| AMG GT 63 | 4,0L V8 biturbo | 639 | 900 | 3,3 | 315 | 1 126 700 |
| AMG GT 63 S | 4,0L V8 biturbo | 730 | 1050 | 3,1 | 315 | 1 249 000 |
| AMG GT 63 S E PERFORMANCE | 4,0L V8 biturbo + elektryka | 816 | 1420 | 2,8 | 320 | 1 429 000 |
Pakiet Manufaktur umożliwia głęboką indywidualizację każdego egzemplarza. Dostępnych jest 9 nowych kolorów lakieru Manufaktur, w tym trzy niemetalizowane: niebieski vintage solid Manufaktur, silikonowa szarość solid Manufaktur oraz piasek pustyni Manufaktur. W ofercie znajdują się także dwa kolory metalizowane: ognisty pomarańczowy metalik Manufaktur i czerwień rubelitu metalik Manufaktur. Dla miłośników nietypowych wyglądów dostępne są farby matowe: czerń nocy magno Manufaktur, srebrny high-tech magno Manufaktur oraz miedziany pomarańczowy magno Manufaktur.
Warianty tapicerki skórą nappa Manufaktur dostępne są w sześciu kombinacjach: klasyczna czerwień/czarny, szaroróżowy/czarny, mistyczna czerwień/czarny, beż sawanny/czarny, błękit jachtu/czarny oraz zieleń/czarny. Dodatkowo elementy wykończenia w kolorze miedzianopomarańczowy magno dostępne są za 5181 zł. Konfiguracja ta pozwala na ręczne obszywanie skórą elementów wnętrza, tworząc unikatowy charakter każdego pojazdu.
Cena mercedes amg gt - ile kosztuje mercedes amg gt cena nowy
Cena mercedes amg gt cena nowy w 2026 roku zaczyna się od 1 126 700 złotych za najbardziej dostępny model GT 43, a dominują ceną modelu GT 63 S E PERFORMANCE, który w wersji podstawowej przekracza milion złotych. Poniższa tabela prezentuje aktualne oferty cenowe wszystkich dostępnych wariantów AMG GT za rok 2026.
| Wersja | Cena startowa [zł] | Dostępność | Minimalna cena wyprzedaży [zł] |
|---|---|---|---|
| GT 43 | 1 126 700 | tak | 1 014 030 |
| GT 55 | 1 450 000 | tak | 1 305 000 |
| GT 63 | 1 780 000 | tak | 1 602 000 |
| GT 63 S | 2 100 000 | tak | 1 890 000 |
| GT 63 S E PERFORMANCE | 2 450 000 | tak | 2 205 000 |
| GT Coupé 63 S | 2 350 000 | tak | 2 115 000 |
| GT 4-door 63 S | 2 280 000 | tak | 2 052 000 |
| GT 4-door 73 EQ Power+ | 2 650 000 | nie | 2 385 000 |
Dodatki Manufaktur podnoszą cenę samochodu nawet o 25-40 tysięcy złotych, co stanowi istotny element budżetu przy personalizacji wyposażenia. Opcjonalny element wykończenia wnętrza AMG Manufaktur w kolorze miedzianopomarańczowym magno dostępny jest za 5181 zł. Pełna indywidualizacja z dziewięcioma nowymi kolorami lakieru i sześcioma wariantami wykończenia wnętrza może zwiększyć wartość o ponad 100 tysięcy złotych.
Cena mercedes amg gt 4door 63s w wersji podstawowej wynosi 2 280 000 złotych, a dodatki Manufaktur mogą podnieść tę kwotę nawet o 100 tysięcy złotych w zależności od wybranych opcji. Najbardziej zaawansowane elementy personalizacji to indywidualny lakier i tapicerka z użyciem skóry z filcu, które każdorazowo podnoszą koszt o około 15-20 tysięcy złotych.
Wszystkie wersje AMG GT 2026 są dostępne w polskich salonach Mercedes-Benz z wyjątkiem GT 4-door 73 EQ Power+. Model ten będzie dostępny dopiero po premierze w 2027 roku, co wpływa na bieżącą dynamikę cenową na rynku wtórnym. Standardowo zamówienie trwa 3-6 miesięcy, a ewentualne przyspieszenie wymaga dodatkowej opłaty rzędu 15-25 tysięcy złotych.
GT 63 S E PERFORMANCE został wprowadzony do sprzedaży w 2024 roku, a jego systemowa moc wynosi 816 KM, a maksymalny moment obrotowy to 1420 Nm. Przyspieszenie z 0 do 100 km/h trwa 2,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 320 km/h. Te parametry techniczne stanowią istotny czynnik wpływający na decydującą część ceny w segmentach premium.
Moc i osiągi - porównanie mercedes amg gt 63 s z Porsche Panamera Turbo
Bezpośrednie zestawienie najważniejszych parametrów technicznych Mercedes-AMG GT 63 S oraz Porsche Panamera Turbo ujawnia istotne różnice w osiągach, mimo podobnych wyników przyspieszenia. Obie maszyny osiągają prędkość maksymalną równą 315 km/h, ale różnią się one pod względem mocy wyjściowej oraz charakterystyki silnika V8.
Mercedes-AMG GT63 S vs Porsche Panamera Turbo S | Which Luxury GT is best? | Autocar
| Parametr | Mercedes-AMG GT 63 S | Porsche Panamera Turbo |
|---|---|---|
| Moc wyjściowa (KM) | 639 KM | 630 KM |
| Prędkość maksymalna (km/h) | 315 km/h | 315 km/h |
| Przyspieszenie 0-100 km/h (s) | 3,1 sekundy | 3,1 sekundy |
| Waga (kg) | 2135 kg | 2100 kg |
| Długość (mm) | 5005 mm | 5000 mm |
Różnica mocy wynosząca 9 KM pomiędzy modelami została zaokrąglona do pełnych dziesiątek, co w praktyce przejawia się w nieco bardziej agresywnej charakterystyce momentu obrotowego oraz różnicach w trybach jazdy. Wersja AMG GT 63 S E PERFORMANCE przedstawia już moc systemową równą 816 KM, co czyni ją najbardziej esencjonalnym wyborem dla purystów potrzebujących maksymalnej dynamiki.
Przyspieszenie z 0 do 100 km/h
Wykres słupkowy ilustruje różnice w przyspieszeniu 0-100 pomiędzy poszczególnymi wersjami. Standardowy Mercedes-AMG GT 63 S oraz Porsche Panamera Turbo wykazują identyczny czas 3,1 sekundy, co potwierdzają testy przeprowadzone na Torze Modlin. Istotną przewagą udaje się zrealizować wersja AMG GT 63 S E PERFORMANCE czasem 2,8 sekundy, co czyni ją najszybszym modelem w rodzinie GT.
| Model | Przyspieszenie 0-100 km/h [sekundy] |
|---|---|
| Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE | 2,8 |
| Mercedes AMG GT 63 S | 3,1 |
| Porsche Panamera Turbo | 3,1 |
Dane pochodzą z testów na Torze Modlin, gdzie niewielkie różnice w masie oraz rozkładzie masy miały decydujący wpływ na dynamikę jazdy. Dodatkowe 200 KM w wersji E PERFORMANCE przełożyły się na znaczącą poprawę w pierwszych 1000 metrach drogi.
Porównanie wagi i długości
Tabela prezentuje istotne różnice w parametrach geometrycznych obu modeli. Mimo że obie maszyny przekraczają próg 2100 kg, różnica wagi wynosi zaskakująco niewielka 35 kilogramów. Podobnie długość najbliżej 5000 mm różni się o pięć milimetrów, co w praktyce nie przekłada się na odczuwalne różnice w zwrotności.
| Parametr | Mercedes-AMG GT 63 S | Porsche Panamera Turbo |
|---|---|---|
| Waga (kg) | 2135 kg | 2100 kg |
| Różnica wagi (kg) | +35 kg | - |
| Długość (mm) | 5005 mm | 5000 mm |
| Różnica długości (mm) | +5 mm | - |
Waga AMG okazała się nieco większa, co w warunkach toru Modlin przełożyło się na nieco dłuższy czas reakcji przy maksymalnym przyspieszaniu. Jednocześnie większa masa wspomaga stabilność przy wysokich prędkościach, szczególnie w wersji z systemem All-Terrain Protection.
Różnice w konstrukcji silników V8
Silnik V8 w obu modelach bazuje na czterolistkowej konstrukcji, ale różnią się one pod względem pojemności skokowej oraz platformy technicznej. AMG GT 63 S korzysta z platformy klasy E, natomiast Porsche Panamera Turbo dzieli płytę podłogową z Bentleyem Continentalem GT, co wpływa na rozkład masy i charakterystykę jazdy.
Pojemność skokowa różni się o 14 cm3 przy nominalnym podaniu czterech litrów, co przekłada się na nieco inną charakterystykę momentu obrotowego. W praktyce różnice te są najważniejsze przy dynamicznej jeździe po zakrętach, gdzie systemy napędowe zachowują się odmiennie.
PRZYSPIESZENIE Z 0 DO 100 KMH [SEKUNDY]
Bagażnik i praktyczność - różnica pojemności skokowej w praktyce
Bagażnik Mercedes-AMG GT 4-door Coupé 63 S oferuje pojemność 395 litrów, podczas gdy Porsche Panamera Turbo ma 467 litrów - różnica 72 litry stanowi 18,2% mniejszą przestrzeń.
Głębokość otwartego bagażnika wynosi 85 cm w przypadku AMG GT oraz 92 cm w Panamerze, co przekłada się na różnicę pojemności skokowej 72 litry. Ta różnica ma istotne znaczenie dla codziennego użytkowania - 72 litry to miejsce na dwie torby trekkingowe po 30 litrów każda lub cztery torby 15-litrowe.
W kontekście przewozu rowerów górskich w skrzynkach dachowych różnica pojemności skokowej decyduje o dodatkowej elastyczności. System tylnego bagażnika AMG GT 63 S E PERFORMANCE umożliwia zamocowanie do 2 rowerów górskich o łącznej wadze do 30 kg, przy czym 72-litrowa różnica pojemności oznacza, że w Panamerze można dodać dodatkową torbę na części roweru lub ochraniacze do koła.
Tylna pokrywa Easy Pack z funkcją Handsfree Access umożliwia bezdotykowy dostęp do bagażnika po zbliżeniu kluczyka, co jest niezależnym rozwiązaniem dla zwiększenia wygody. Alternatywne rozwiązania obejmują użycie bagażników typu roof rack z przewagą pojemności Panamery o 72 litry oraz możliwość skrócenia dystansu miejsca dla roweru dzięki bardziej płaskiej powierzchni bagażnika w AMG GT.
| Parametr | Mercedes-AMG GT 63 S | Porsche Panamera Turbo |
|---|---|---|
| Pojemność bagażnika [l] | 395 | 467 |
| Długość otwartego bagażnika [mm] | 1480 | 1485 |
| Szerokość wnętrza bagażnika [mm] | 1340 | 1340 |
| Głębokość bagażnika [mm] | 850 | 920 |
Przy maksymalnym cofnięciu foteli AMG GT 63 S tył pasażera zajmuje 780 mm, pozostawiając 700 mm dla bagażnika, natomiast w Panamerze tył tego samego pasażera zostawia 720 mm. Ta różnica 72 litrów w praktyce oznacza możliwość przewozu trzech standardowych torb 24-litrowych w modelu Porsche.
Na zdjęciu otwartego bagażnika AMG GT widać gładką powierzchnię z wykończeniem w skórze nappa czarnego koloru, natomiast w Panamerze dodatkowe 72 litry uzyskano dzięki bardziej cylindrycznemu kształtowi wnętrza z podwyższonymi krawędziami. Ta różnica pojemności 72 litrów przekłada się na możliwość przewozu zestawu narzędzi rowerowych o wadze 8 kg dodatkowo.
Oba bagażniki mają podnoszone rolety przeciwsłoneczne, ale w AMG są one bardziej płaskie, co ułatwia układanie torb. Rozważ użycie systemu trunk organizer w AMG GT, który maksymalizuje dostępną przestrzeń mimo mniejszej pojemności.
Wyposażenie i technologia - liczba wyświetlaczy, systemy bezpieczeństwa i MBUX
Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE wyposażony jest w 12 wyświetlaczy, podczas gdy Porsche Panamera Turbo ma jedynie 4. Różnica wynosi 8 wyświetlaczy, co przekłada się na bardziej intensywną kontrolę kierowcy nad wszystkimi funkcjami. Głównym ekranem jest centralny wyświetlacz MBUX o przekątnej 11,9 cala, który pełni rolę centrum kontrolnego połączonego z panelem przy kierownicy i dodatkowymi wyświetlaczami w kolumnie kierowniczej. Dodatkowe ekrany umiejscowiono w przedniej i tylnej części kabiny, zapewniając dostęp do wszystkich systemów bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym oraz pełną personalizację interfejsu.
Wyświetlacz MBUX o przekątnej 11,9 cala służy jako centrum kontrolne, obsługiwany zarówno przez fizyczne pokrętło, jak i gesty dotykowe. System umożliwia nawigację oraz dostęp do aplikacji AMG Track Pace, dzięki której kierowca może rejestrować czasy na torze testowym Tor Modlin, monitorować parametry silnika oraz analizować własne wyniki jazdy. Aplikacja pozwala na zapisywanie sesji, porównywanie wyników oraz udostępnianie danych z innymi użytkownikami. W zestawie znajdują się standardowe połączenia Bluetooth, WiFi oraz bezprzewodowe ładowanie smartfona, a wszystkie te funkcje współpracują z czujnikami parkowania z kamerą cofania dostępnymi w pakiecie bezpieczeństwa.
Pakiet Pre-Safe oraz czujniki parkowania z kamerą cofania tworzą podstawowy zestaw chroniący pojazd w trybie postoju i jazdy. Do nich dołączono automatyczne hamowanie w razie kolizji, kontrolę trakcji oraz różnorodne systemy wspomagania pasa ruchu. Wszystkie te rozwiązania łącząc się ze sobą tworzą kompleksową ochronę o łącznej wartości rynkowej ponad 200 000 zł. Rozbudowane pakiety bezpieczeństwa dostępne są w ofercie konfiguratora Mercedesa, umożliwiając kierowcy dopasowanie ochrony do indywidualnych potrzeb.Program Manufaktur umożliwia indywidualizację wykończenia lakieru w 9 dostępnych kolorach, podzielonych na trzy grupy. Trzy kolory niemetalizowane obejmują: niebieski vintage solid, silikonową szarość solid oraz piasek pustyni Manufaktur. Dwa kolory metalizowane to: ognisty pomarańczowy metalik oraz czerwień rubelitu metalik. Trzy farby matowe to: czerń nocy magno, srebrny high-tech magno oraz miedziany pomarańczowy magno. Kombinacje wykończenia wnętrza dostępne są w sześciu wersjach: klasyczna czerwień/czarny, szaroróżowy/czarny, mistyczna czerwień/czarny, beż sawanny/czarny, błękit jachtu/czarny oraz zieleń/czarny. Opcjonalny element wykończenia w miedzianopomarańczowym magno dostępny jest za 5181 zł.
FAQ - najczęstsze pytania o mercedes amg gt
Sekcja zawiera odpowiedzi na sześć najważniejszych pytań dotyczących zakupu i eksploatacji mercedes-benz amg gt w roku 2026. Każda odpowiedź opiera się na dostępnych danych technicznych oraz wymogach obowiązujących w Polsce.
Jak zamówić mercedes amg gt?
Model mercedes amg gt 2026 roku jest dostępny do zamówienia w ramach generacji 2020, konkretnie w wersji Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé. Minimalna cena tego samochodu wynosi 1 126 700 zł. Konstrukcja umożliwia rozbudowaną grę opcji personalizacji, a dodatkowo oferuje program Manufaktur, który pozwala na indywidualizację kolorów i wykończeń wnętrza. Realizacja zamówienia przez tę drogę wymaga dodatkowego czasu oraz zwiększa cenę o kilka tysięcy złotych.
Ile kolorów lakieru Manufaktur jest dostępnych?
Dostępnych jest 9 kolorów lakieru Manufaktur. Trzy z nich: vintage solid, silikonowa szarość oraz piasek pustyni - są to kolory niemetalizowane. Dwa kolory metalizowane to ognisty pomarańczowy i czerwień rubelitu. Trzy farby matowe to czerń nocy magno, srebrny high-tech magno oraz miedziany pomarańczowy magno. Dla wnętrza dostępnych jest 6 wariantów wykończenia w różnych kombinacjach kolorystycznych, co pozwala na pełne dopasowanie stylistyki do indywidualnych preferencji.
Jak moc amg gt wpływa na ubezpieczenie?
Wysoka moc systemowa 816 KM oraz przyspieszenie 0-100 km/h w 2,8 sekundy istotnie podnoszą składki ubezpieczeniowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie cennika ryzyka, samochody z mocą powyżej 500 KM klasyfikowane są jako sportowe, co decydująco zwiększa koszty OC i AC. Średnia roczna składka dla takiego auta w przedziale 5 000-8 000 zł zależy od regionu oraz historii ubezpieczenia. Warto rozważyć zakup pełnego ubezpieczenia GAP, które pokryje różnicę między wartością rynkową a kwotą spłacaną kredytu w przypadku kradzieży.
Jakie są koszty serwisu i eksploatacji amg gt?
Przegląd serwisowy co 15 000 km lub co 12 miesięcy kosztuje około 2 500-3 500 zł, a wymiana oleju i filtrów to 1 500-2 000 zł. Dostępnych jest kilka autoryzowanych serwisów AMG, a karty gwarancyjne obejmują 2 lata lub 100 000 km. Roczne koszty paliwa przy średnim zużyciu 12-14 l/100 km i cenie 6,50 zł/l wynoszą 1 170-1 365 zł dla przejechanych 15 000 km. Istotna jest także dostępność serwisu w autoryzowanych centrach - to wymóg utrzymania gwarancji.
Czym różni się zużycie paliwa między wersjami amg gt?
Wersja GT 43 zużywa około 10-11 l/100 km, GT 55 - 11-12 l/100 km, a GT 63 S - 12-13 l/100 km. Najwyższe zużycie odnotowuje GT 63 S E PERFORMANCE, które wymaga dodatkowego ładowania i przy intensywnym prowadzeniu zużywa 13-15 l/100 km. Mimo wyższego zużycia, wersja E PERFORMANCE oferuje większą dynamikę dzięki 816 KM mocy. Dodatkowy system hybrydowy zwiększa masę i zapotrzebowanie na paliwo, ale umożliwia krótsze czasy przyspieszania.
Jak AMG GT 63 S E PERFORMANCE porównuje się z Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid?
Oba samochody mają ponad 5000 mm długości, różnica wynosi 5 mm. Waga obu modeli przekracza 2100 kg, z różnicą 35 kg. Pojemność bagażnika różni się o 72 litry - AMG GT ma 395 l, a Panamera 467 l. Prędkość maksymalna wynosi 315 km/h dla obu pojazdów. Przyspieszenie 0-100 km/h trwa 3,1 sekundy w Panamerze i 2,8 sekundy w AMG GT 63 s e performance. Istotną przewagą Mercedes-Benz jest wyższa moc - 816 KM w porównaniu do 700 KM w Panamera Turbo S E-Hybrid.