Nowy Mercedes GLC 2026 - najważniejsze informacje o tegorocznym modelu!
Mercedes GLC 2026 to nowa generacja SUV-a Coupe marki Mercedes-Benz, wprowadzona na rynek europejskim w 2026 roku, oparta na platformie MB.EA i reprezentująca strategiczny krok marki w kierunku zrównoważonej mobilności elekycznej. Model ten oferuje zasięg do 580 km w cyklu WLTP, zapotrzebowanie energii wynoszące 19,2 kWh/100 km oraz pełne wsparcie dla ładowania szybkiego do 170 kW. Artykuł zawiera szczegółowe dane techniczne, aktualne ceny konfiguracyjne zaczynające się od 68 500 euro oraz praktyczne wskazówki dotyczące wyboru wersji silnikowej i dostępnych pakietów wyposażenia.
Co nowego w Mercedesa GLC 2026 - przegląd najważniejszych innowacji i zmian konstrukcyjnych
Przejście na platformę MB.EA stanowi fundamentalny krok w strategii Mercedesa w kierunku pełnej elektryczności. Nowa generacja Mercedesa GLC z rokiem modelowym 2026 została zbudowana na tej nowoczesnej podstawie, którą marka prezentuje jako kluczowy element transformacji swojej oferty w Europie. Premiera modelu odbyła się na salonie IAA Mobility w Monachium, gdzie inżyniierowie Mercedesa ukazali, że architektura MB.EA nie tylko umożliwia przejście marki na elektryczność, ale także zapewnia niesamowitą elastyczność w konfiguracji podzespołów napędowych. Ponad jedną piątą sprzedaży marki w Europie generuje właśnie SUV-y z rodziny GL, co czyni ten model strategicznym priorytetem dla inżynierów. Adaptacyjny układ zawieszenia zmniejsza wpływ nieprawidłowego obciążenia na stabilność, jednoczyc dane techniczne z obniżonym rozkładem masy. Standardowo montowane pneumatyczne zawieszenie AIRMATIC zostało uzupełnione o układ skrętny do 4,5°, co pozwala na precyzyjneją regulację charakterystyki jezdniczej. Środek ciężkości został obniżony o 90 mm, a nadwozie urosło o 34 mm, co tworzy innowacyjne rozwiązanie balansujące między dynamiką a stabilnością. Te zmiany wymiarowe razem z nowym promieniem zawracania 10,4 m znacząco poprawiają prowadnictwo.
| Model | Zużycie paliwa [l/100 km] | Emisje CO₂ [g/km] |
|---|---|---|
| GLC 220 d 4MATIC | 5,9-5,2 | 155-136 |
| GLC 300 d 4MATIC | 6,2-5,6 | 163-146 |
Współczynnik oporu powietrza został obniżony do 0,25 dzięki nowej geometrii nadwozia i dopracowanym linikom karoserii. Zmniejszenie promienia zawracania do 10,4 m, uzyskane głównie dzięki obniżonemu punktowi centralnemu, wpływa na znaczącą poprawę zwrotności. Para 34-milimetrowego nadwozia w połączeniu z 90-milimetrowym obniżeniem środka ciężkości tworzy sprzecznie brzmiącą, ale skutecznie działającą kombinację, która zwiększa efektywność energetyczną GLC 2026. „Nic zatem dziwnego, że premiera nowej generacji SUV-a wywołuje duże zainteresowanie” - autokatalog.pl podkreśla, że zmiany w układzie zawieszenia przełożyły się na płynniejsze przejścia między zawieszeniami a większą nośność. Ta aktualizacja linii GLC łączy w sobie tradycyjną praktyczność z nowoczesnym podejściem do ekologii, co czyni ją jednym z najbardziej konkurencyjnych modeli w segmencie premium SUV. ZMIANY WYMIAROWE GLC 2026 [MM]
Silniki i zużycie paliwa - GLC 220 d 4MATIC vs GLC 300 d 4MATIC w cyklu WLTP
Wersje diesla w najnowszym Mercedesa GLC 2026 różnią się głównie efektywnością energetyczną i emisjami dwutlenku węgla. Poniższa tabela prezentęuje dane z cyklu mieszanego WLTP dla dwóch najpopularniejszych jednostek napędowych.
| Wersja | Zużycie [l/100 km] | Emisje CO₂ [g/km] |
|---|---|---|
| GLC 220 d 4MATIC | 5,9-5,2 | 155-136 |
| GLC 300 d 4MATIC | 6,2-5,6 | 163-146 |
Różnica w średnim spalaniu pomiędzy tymi dwoma wariantami wynosi 0,35 l/100 km, co przy cenie paliwa 6,00 zł/l i rocznym przebiegu 15 000 km przekłada się na koszt 780 zł rocznie za zaletę mniej gazowego modelu. Obie jednostki spełniają normę emisji Euro 6d- TEMP, stanowiącą podstawę prawną dla dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w miastach.
Wersje GLC 220 d 4MATIC i GLC 300 d 4MATIC są dostępne z natychmiastową dostawą, co znacząco skraca czas realizacji zamówień w porównaniu z innymi wersjami silnikowymi. Ta dostępność od ręki pozwala uniknąć kolejki w salonach i przyspiesza proces zakupu.
Wybór samochodu może wymagać sporo czasu i namysłu.
GLC 220 d 4MATIC wykazuje niższe zużycie paliwa niż GLC 300 d 4MATIC, co czyni go korzystniejszą opcją dla kierowców prowadzących długie trasy. Zużycie paliwa GLC 220 d 4MATIC wynosi 5,9-5,2 l/100 km w cyklu WLTP, a emisje CO₂ GLC 220 d 4MATIC oscylują wokó 146 g/km, co plasuje te modele w pierwszej fazie emisji CO₂.
Ceny i dostępność - ile kosztuje nowy Mercedes GLC 2026 w polskich salonach?
Aktualny przedział cenowy nowego Mercedesa GLC 2026 w ramach oferty w Polsce wynosi od 260 000 do 364 300 zł, co odzwierciedla różnorodność dostępnych konfiguracji i poziomów wyposażenia. Cena zakupu może ulec negocjacji w zależności od wybranej specyfikacji, dodatkowego wyposażenia oraz warunków finansowania oferowanych przez autoryzowane salony Mercedesa. Wariant podstawowy 400 4MATIC EQ jest wyceniony na 319 900 zł i dostarcza pełnowartościowego pakietu standardowego, w tym systemu cyfrowego oświetlenia Digital Light, 19-calowych felg, panoramicznego dachu, systemu audio Burmester, kokpitu 12,3 cala oraz ekranu MBUX o przekątnej 15 cali. Modele GLC 220 d 4MATIC oraz GLC 300 d 4MATIC są dostępne z natychmiastową dostawą, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla klientów oczekujących na dostawę w krótkim czasie. Dla wersji elektrycznych 400 4MATIC EQ obowiązuje rejestracja przedsprzedaży, co wynika z wyższej popularności tego wariantu i ograniczonej dostępności pierwszych egzemplarzy w sieci dealerów. Oficjalne informacje potwierdzają: „SUV dostępny z natychmiastową dostawą” - to istotny argument dla klientów szukających szybkiej realizacji zamówienia. Poniżej przedstawiono orientacyjne raty leasingowe dla trzech poziomów cenowych przy 10% wkładzie własnym i okresie ratalnym 60 miesięcy. Warto podkreślić, że rzeczywiste wyliczenia wymagają weryfikacji u partnera finansującego, ze względu na indywidualny profil kredytowy oraz aktualne warunki rynkowe.
| Wariant cenowy [zł] | Rata leasingowa [zł] | Całkowity koszt spłaty [zł] |
|---|---|---|
| 260 000 | 4 800 | 288 000 |
| 319 900 | 5 900 | 354 000 |
| 364 300 | 6 700 | 402 000 |
Przed podjęciem decyzji o zakupie warto przyjrzeć się szczegółowej liście kontrolnej, obejmującej następujące elementy: weryfikację numeru VIN w rejestrze CEPiK, sprawdzenie historii serwisowej w bazie Mercedesa, analizę kosztów eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem zużycia paliwa 5,9-5,2 l/100 km dla GLC 220 d 4MATIC oraz emisji CO₂ 155-136 g/km. Zużycie paliwa i emisje dwutlenku węgla są istotnymi parametrami określającymi efektywność ekonomiczną danego silnika oraz jego wpływ na środowisko. Porównanie zużycia silnika diesla z wersją 400 4MATIC EQ pozwala ocenić korzyści płynące z technologii hybrydowej. Wybór samochodu to niełatwy i czasochłonny proces, dlatego staranne przygotowanie i analiza wszystkich dostępnych danych jest fundamentalna. Zaleca się skontaktowanie z autoryzowanym dealerem Mercedes-Benz w celu sprawdzenia aktualnych promocji i dostępności konkretnego egzemplarza.
Elektryczny GLC 400 4MATIC EQ - technologia, zasięg i możliwości ładowania
Wersja elektryczna tego SUV-a bazuje na 94-kilowatogodzinnym akumulatorze o napięciu 800 V, co zapewnia zasięg do 672 km w cyklu WLTP. Nowoczesna platforma MB.EA oraz niski współczynnik oporu 0,25 są bezpośrednim fundamentem tej długiej jezdnej wytrzymałości.
Elektro-pojazd umożliwia ładowanie prądem stałym o maksymalnej mocy 330 kW, co pozwala na uzupełnienie energii z 10 do 80% w jedynie 22 minuty. Co więcej, wystarczy 15-minutowa sesja w stacji szybkiego ładowania, aby otrzymać dodatkowe 250 km zasięgu - praktcznie ta cecha znacząco redukuje lęk przed dłuższą trasą.
System zarządzania termicznym wyposażony jest w pompę ciepła oraz funkcję pre-conditioning, dzięki której bateria jest gotowa do jazdy zanim kierowca wystąpi z garażu. Przykładowo, przed wyjazdem na 100 km z aktywowanym pre-conditioningiem temperatura baterii pozostaje optymalna, eliminując straty zasięgu w chłodniejsze poranki.
| Wersja | Moc [KM] | Moment [Nm] | Zasięg WLTP [km] | Moc ładowania [kW] | Akumulator [kWh] |
|---|---|---|---|---|---|
| GLC 400 4MATIC EQ | 489 | 800 | 672 | 330 | 94 |
Pompa ciepła optymalizuje temperaturę baterii, a regulacja temperatury w trybie jazdy zapewnia stałą dostępność energii. Kierowcy mogą skonfigurować ustawienia komfortu tak, by klimatyzacja i ogrzewanie działały zanim wejdą do samochodu - funkcja ta szczególnie korzystna jest w zimnych warunkach.
Jakie są różnice w praktycznym użytkowaniu między szybkim ładowaniem 330 kW a tradycyjnymi rozwiązaniami?
Szybkie ładowanie 330 kW skraca czas ładowania do 22 minut, co oznacza, że przy trasie 500 km kierowca może zrobić przerwę na posiłek zamiast czekać godzinę przy tradycyjnym 50 kW. To rozwiązanie jest szczególnie istotne dla osób podróżujących daleko, bo każda minuta oszczędzona na ładowaniu to dodatkowa pewność w planowanym harmonogramie.
Czy warto sprawdzić dostępność punktów ładowania przed zakupem?
Tak, korzystając z aplikacji Mercedesa GLC 400 4MATIC EQ kierowcy mogą sprawdzić bliskie stacje szybkiego ładowania i ich dostępność w czasie rzeczywistym. To umożliwia zaplanowanie trasy z uwzględnieniem najdogodniejszych przystanków na ładowanie, co znacząco poprawia komfort dłuższych wyjazdów.
Konfiguracja Mercedesa GLC - jak dostosować samochód do potrzeb i budżetu
Konfiguracja Mercedesa GLC 2026 to proces, który pozwala dostosować SUV do indywidualnych potrzeb i budżetu. Pięć głównych grup opcji stanowi fundamenty każdej decyzji przy zamówieniu. Wybór między GLC 220 d 4MATIC a GLC 300 d 4MATIC determinuje charakter jazdy oraz efektywność energetyczną. Automatyczną skrzynią 9-biegową łączy nowoczesny układ napędowy MB.EA, zapewniający płynne przełożenia. Pakiet wyposażenia Multimedia podnosi komfort codziennego użytkowania dzięki ekranowi 12,3 cala. Pakiet Ambience oferuje personalizację klimatu wnętrza poprzez nastawienie podświetlenia. Kolory i felgi definiują wygląd egzemplarza, zachowując jednocześnie zrównoważony balans wagowy.
| Opcja konfiguracji | Cena dodatkowa [zł] | Korzyść dla klienta |
|---|---|---|
| Silnik GLC 300 d 4MATIC | 15 400 | Lepsza dynamika i niższe zużycie paliwa 5,6 l/100 km |
| Pakiet Multimedia | 7 800 | Ekran 12,3 cala oraz system nawigacji |
| Felgi 19 calowe 5-spoke | 3 200 | Estetyka i lepsza stabilność przy wysokich prędkościach |
| System audio Burmester | 4 500 | HiFi jakość dźwięku w każdym miejscu w kabinie |
| Pakiet Ambience z podświetleniem | 2 900 | Personalizacja klimatu wnętrza według nastroju |
Przy budżecie do 300 000 zł rozważ GLC 220 d 4MATIC z pakietem Standard Plus - oszczędność 20 000 zł w porównaniu do GLC 300 d 4MATIC. Ten wybór zapewnia spalanie 5,9 l/100 km, co przekłada się na 8 500 zł rocznych oszczędności przy średnim przebiegu 20 000 km. Pakiet wyposażenia Base z podstawowym systemem audio wystarczy dla kierowcy ceniącego prostotę i nie wymaga dodatkowych modyfikacji. Przy zachowaniu ceny konfiguracji w tym przedziale można dodać felgi 18 calowe za 1 800 zł, zwiększając atrakcyjność wizualną bez nadmiernych wydatków. Warto zaznaczyć, że emisja CO₂ wynosi 155 g/km, co jest istotne dla ekobudżetu właściciela. Przy budżecie 300-350 000 zł konfiguracja GLC 220 d 4MATIC z pakietem Multimedia Premium oferuje doskonały stosunek jakości do ceny - dodatkowe 7 800 zł za ekran 12,3 cala podnosi komfort codziennej jazdy o 25%. Pakiet Ambience z personalizowanym podświetleniem zwiększa przyjemność z jazdy nocą, a felgi 19 calowe 5-spoke za 3 200 zł dodają wyrafinowanego charakteru. System audio Burmester za 4 500 zł zapewnia studio jakość dźwięku. Łączna cena konfiguracji wynosi 319 900 zł, pozostawiając 15 000 zł na akcesoria czy rozszerzoną gwarancję. Przy budżecie powyżej 350 000 zł warto rozważyć GLC 300 d 4MATIC z pełnym wyposażeniem - różnica w cenie konfiguracji wynosi 104 300 zł, ale oferuje niższe zużycie paliwa 5,6 l/100 km dzięki zaawansowanemu systemowi światła LED i adaptacyjnemu układowi zawieszenia AIRMATIC. Pakiet Comfort Plus z funkcją Active Brake Assist redukuje ryzyko kolizji o 35%. Warto przyłożyć się do konfiguracji, by maksymalnie wykorzystać dostępne środki. Z tym autem spędzimy najbliższe lata - warto więc przyłożyć się do konfiguracji.
„Sami więc decydujemy, jak ma wyglądać Mercedes GLC, który kupimy” - to podstawa Twojej konfiguracji. Wybierz felgi 18 calowe zamiast 19 calowych - oszczędzisz 2 800 zł i zachowasz lepszą przyczepność na śniegu. Zainwestuj w pakiet Ambience - podświetlenie zwiększa komfort jazdy nocą o 40%. Rozważ pakiet bezpieczeństwa z funkcją Active Brake Assist - redukuje ryzyko kolizji o 35%. Wirtualny kokpit 12,3 cala - 8 500 zł - oferuje bardziej intuicyjny podgląd nawigacji. Kończąc, warto dodać, że system audio Burmester zapewnia studio jakość dźwięku, co podnosi przyjemność z długich tras. Zamknij sekcję cytatem: „Z tym autem spędzimy najbliższe lata - warto więc przyłożyć się do konfiguracji.”
FAQ - najczęściej zadawane pytania o zakup nowego Mercedesa GLC 2026
Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zakupu Mercedesa GLC 2026. Każda sekcja zawiera konkretne liczby i odnośniki do odpowiednich części głównej treści artykułu.
Jak sprawdzić VIN przed zakupem Mercedesa GLC 2026?
Numer VIN składa się z 17 znaków i znajduje się w lewym dolnym rogu szyby kabinowej. Trzy główne metody weryfikacji to: sprawdzenie w CEPIK, weryfikacja w serwisie Mercedes-Benz oraz analiza historii serwisowej. VIN jest unikalnym identyfikatorem pojazdu, a jego weryfikacja regulowana jest ustawą o swobodzie gospodarczej dotyczącą danych pojazdu.
Jakie są koszty eksploatacji elektrycznej GLC 400 4MATIC EQ?
Szacunkowy koszt ładowania za 100 km wynosi 80 zł przy cenie prądu 0,80 zł/kWh. Ładowanie w domu jest tańsze niż szybkie 330 kW, które uzupełnia energię z 10 do 80% w 22 minuty. Akumulator o pojemności 94 kWh zapewnia zasięg do 672 km w cyklu WLTP. System wspiera funkcje pre-conditioning oraz pompę ciepła jako elementy zarządzania termicznego.
Czy można zarezerwować model z wyprzedzeniem?
Wersje GLC 220 d 4MATIC oraz GLC 300 d 4MATIC są dostępne natychmiastowo, natomiast elektryczna GLC 400 4MATIC EQ wymaga zamówienia. Przedsprzedaż odbywa się przez oficjalnych dealerów Mercedesa i platformę konfiguracyjną 'Skonfiguruj swojego nowego GLC SUV'. Do pierwszej połowy 2025 r. planowana jest wersja 300 4MATIC (286 KM), a topowy 500 4MATIC+ przekraczający 600 KM. To zgodne z strategią Ambition 2039 marki.
Jakie są warunki gwarancji na nowego Mercedesa GLC 2026?
Standardowa istotna ochrona obejmuje 3 lata lub 100 000 km. Pakiet dodatkowy dostępny w promocji leasingowej przedłuża ten okres. Gwarancja pokrywa wszystkie elementy konstrukcyjne i elektroniczne, z wyłączeniem uszkodzeń wynikających z niewłaściwej eksploatacji. Możliwe jest przedłużenie do 5 lat w ramach usługi 'Mercedes-Benz Service Care', zgodnie z ustawą o gwarancjach na towale konsumenckie.
Czy warto skorzystać z promocji leasingowej?
Przykładowe raty leasingowe dla wariantów: 260 000 zł, 319 900 zł i 364 300 zł przy 36-miesięcznym leasingu z 0% oprocentowaniem. Promocja pozwala na wymianę po 36 miesiącach. W cenie GLC 400 4MATIC EQ (319 900 zł) znajdują się reflektory Digital Light, 19-calowe felgi, panoramiczny dach, audio Burmester oraz wirtualny kokpit 12,3 cala. Warunki regulowane są ustawą o kredytach i pożyczkach.
Jakie są różnice między wersjami hybrydowymi a elektrycznymi?
Wersje hybrydowe GLC 220 d (5,9-5,2 l/100 km) i GLC 300 d (6,2-5,6 l/100 km) będą dostępne do końca 2025 r. Elektryczna 400 4MATIC EQ generuje 489 KM i 800 Nm, przyspieszając do 100 km/h w 4,3 s. Marka kieruje się koncepcją Electric Only, zamierza, że do 2027 r. elektryczne konfiguracje będą przekraczać 70% sprzedaży modelu.