Szansa na zakup samochodu poniżej jego wartości rynkowej zawsze przyciąga interesantów. Licytacje komornicze samochodów właśnie z tego powodu zyskują na popularności w ostatnim czasie. Czy jest to jednak dobra metoda na zakup sprawnego auta? A może w ten sposób łatwo wpaść w pułapkę? Dowiedz się, jak wyglądają licytacje samochodowe oraz jak możesz wziąć w nich udział.

Aukcja komornicza – samochody osobowe z drugiej ręki

Licytacje komornicze samochodów obejmują w większości przypadków pojazdy używane. Mogą być to jednak auta z różnych półek cenowych. Zdarzają się zarówno te drogie, które dopiero co wyjechały z salonu, jak i stare modele, na które lepiej nie zwracać uwagi. Musisz mieć po prostu szczęście, aby trafić na taki pojazd, który będzie spełniał twoje wymagania. Dlatego, jeśli planujesz zakupić swój samochód w ten sposób, musisz uzbroić się w cierpliwość. Samochody na aukcji komorniczej możesz znaleźć w dobrej cenie, ale potrzebujesz trochę szczęścia!

Licytacje komornicze – jak trafiają na nie auta?

Pojazdy, które możesz kupić w trakcie licytacji komorniczych, to samochody dłużników. Osoby, które nie były w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych, np. kredytów czy opłat za mieszkanie, muszą zmniejszyć w jakiś sposób swój dług. Wtedy komornik ma prawo zająć ich własność, aby odzyskać pieniądze dla wierzyciela. 

Często w takich sytuacjach zabierane są auta, ponieważ nie są one konieczne do życia, a mają stosunkowo wysoką wartość. Licytacje komornicze samochodów nie są jednak żerowaniem na cudzej krzywdzie. Należy pamiętać, że istnieje także druga strona konfliktu, która straciła finanse z powodu byłego właściciela pojazdu.

Samochody wystawione na licytacji komorniczej – kto może je kupić?

Samochody z licytacji komorniczej może nabyć każdy. Nie ma żadnych konkretnych restrykcji, pod warunkiem że pojawisz się w wyznaczonym miejscu o podanym czasie. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty.

Warto jednak mieć świadomość tego, że na licytacje komornicze samochodów często wybierają się osoby handlujące pojazdami. Liczą one na kupienie kilku modeli w niższej cenie, do dalszej odsprzedaży. Dlatego też musisz być przygotowany na to, że będziesz mieć konkurencję. Również sama licytacja może być dość emocjonująca, jeśli trafisz na interesujący model.

Kupno samochodu od komornika – kto nie może go licytować?

Mimo wszystko istnieją pewne prawne zasady dotyczące tego, kto może licytować taki pojazd. Auta komornicze nie mogą być licytowane przez:

  • komornika;
  • dłużnika;
  • bliskich dłużnika oraz komornika;
  • osoby, które pełnią urząd w trakcie licytacji;
  • tzw. osoby opieszałe, które nie opłaciły poprzednich licytacji.

Oznacza to, że licytacje komornicze ruchomości mają w gruncie rzeczy niewielkie regulacje. Restrykcje obejmują tylko osoby bezpośrednio związane ze sprawą. Dla komornika nie ma znaczenia, czy auto trafi do dalszej sprzedaży, czy też będzie użytkowane przez osobę prywatną. Licytacje samochodowe mają na celu po prostu spłatę długów.

Samochody z windykacji komorniczej – jaki podatek za nabycie pojazdu?

Samochody z windykacji komorniczej nie sprawiają większych problemów, a przynajmniej zazwyczaj tak jest. Jeśli będziesz chciał, możesz je odsprzedać bez rejestracji na siebie. Co więcej, nie wiążą się one z żadnymi dodatkowymi kosztami. Oczywiście, jeśli auto będzie kosztować więcej niż 1000 zł, będziesz musiał wypełnić druk PCC-3 i opłacić podatek 2%. Dotyczy to jednak wszystkich zakupów. Z powyższych powodów licytacje komornicze są chętnie odwiedzane przez właścicieli komisów.

Auta komornicze – sprawdź, jakie problemy mogą spowodować

Oczywiście, nie ma róży bez kolców. I w tym przypadku musisz liczyć się z ewentualnymi problemami. Zdarza się, że poprzedni właściciel pojazdu bądź też inny uczestnik licytacji mogą uznać, że cały proces nie spełnił ich oczekiwań. Mogą wtedy złożyć skargę, która następnie jest kierowana do sądu. Aukcje komornicze aut mają wtedy wstrzymany przebieg. Dopiero po zakończeniu sprawy możesz zobaczyć kupione przez ciebie auto.

Jak kupić samochód od komornika? Znajdź obwieszczenie o licytacji

Aby w ogóle jednak myśleć o wybraniu się na aukcje komornicze aut, musisz wiedzieć, gdzie one się odbywają. Ogłoszenia, które je zapowiadają, możesz znaleźć w budynku sądu. Komornik ma obowiązek poinformować o nich do 14 dni przed wydarzeniem. Wiele informacji znajdziesz też w gazetach czy sieci. Wystarczy się rozejrzeć, a bez najmniejszego problemu znajdziesz licytacje komornicze samochodów w swojej okolicy, na które możesz się zgłaszać. Aktualnie coraz częściej odbywają się także licytacje online.

Jak wygląda licytacja komornicza samochodu?

Zastanawiasz się, jak wygląda licytacja komornicza samochodu? Nie ma w tym właściwie niczego skomplikowanego. Musisz się pojawić w miejscu wskazanym przez komornika i wpłacić wadium, wynoszące 10% wartości pojazdu. To zabezpieczenie dla komornika, które zostanie ci zwrócone, jeśli przegrasz licytację. 

Aby licytacja się odbyła, na miejscu muszą pojawić się co najmniej dwie różne osoby. Następnie podawana jest kwota wywoławcza i rozpoczyna się cały proces. Licytacje komornicze samochodów kończą się, gdy nikt nie proponuje kwoty wyższej od aktualnej. 

Samochody z windykacji komorniczej – uważnie obejrzyj samochód

Nim wybierzesz swój wymarzony samochód i rozpoczniesz licytację, nie zapomnij o tym, aby dokładnie przyjrzeć się pojazdowi. Jeśli to możliwe, zobacz go na żywo. Przeanalizuj jego przebieg i stan techniczny, a także upewnij się, że dany model ci odpowiada. Potencjalnie niska cena nie powinna sprawiać, że będziesz wybierać pojazd w pośpiechu. Samochody z windykacji komorniczej mogą być w bardzo dobrym stanie, ale zdarzają się przecież auta, które nie powinny już poruszać się po drogach.

Archiwum: październik 2022