Przejdź do treści

Samochody

Opel Astra K - wszystkie wymiary, silniki i koszty użytkowania

15 min czytania

Opel Astra K to hatchback z pięcioma drzwiami, wprowadzony na rynek w 2026 roku jako część czwartej generacji modelu Astra, produkowany w zakładach w Gliwicach. Samochód oferuje pięć miejsc, nowoczesną stylistykę i platformę podłogową GM Delta D2XX, co czyni go lżejszym o około 120 kilogramów w porównaniu z poprzedniczką. Wybór wersji wymaga uwzględnienia różnic w zużyciu paliwa - silniki diesla (1.6 CDTI) zużywają 4,9-5,3 l/100 km, a benzynowe (1.2 Turbo) 5,8-6,2 l/100 km przy codziennej jeździe w mieście. Roczne koszty eksploatacyjne wahaą się od 8 500 zł do 12 300 zł, zależnie od przebiegu i stanu technicznego, z największymi wydatkami na przeglądy co 15 000 km oraz wymianę oleju. Najczęstsze usterki używanych egzemplarzy to problemy z elektroniką przy zaworach i awarie pompy czynnika w silnikach 1.2 i 1.4; przy zakupie zaleca się weryfikację historii serwisowej oraz test jazdy przy różnych obrotach.

Opel Astra K - podstawowe dane techniczne i wymiary nadwozia

Opel Astra K to hatchback z pięcioma drzwiami, który zyskał uznanie jako Europejski Samochód Roku w 2016 roku. Model ten był produkowany w latach 2015-2019 w zakładach Opla w Gliwicach, a jednocześnie dostępna była wersja kombi pod nazwą Sports Tourer. Samochód oferuje pięcioosobową komfortowość i stanowi fundamentalny wybór w segmencie B, gdzie zasięg wymiarów samochodu Opel Astra K odgrywa decydującą rolę w dopasowaniu do miejskich warunków. Wersje Astry K z 2016 i 2017 roku szczególnie cenione są za równowagę między przestrzenią a zwrotnością.

Wymiary nadwozia Astry K charakteryzują się zwracaniem uwagi wśród konkurencji. Długość nadwozia wynosi 4370 mm, a z zamontowanym hakiem holowniczym przedłuża się do 4474 mm. Szerokość pojazdu wynosi 1871 mm, co zwiększa się do 2042 mm, gdy lusterka boczne są rozłożone. Wysokość nadwozia wynosi 1485 mm, a rozstaw osi to 2662 mm, co przekłada się na stabilność jazdy. Geometria jezdnika opiera się na rozstawie kół przód wynoszącym 1548 mm, a tył 1565 mm, co zapewnia równowagę przy manewrach. Średnica zawracania wynosi 10,6 m, a promień skrętu - 5,3 m, co czyni auto nadzwyczaj zwrotnym w ciasnych przestrzeniach.

Parametry geometrii jezdnika Astra K są istotne dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Zwis przedni wynosi 960 mm, a tylny 748 mm, co zapewnia kontrolowane prowadzenie na nierównej nawierzchni. Prześwit 150 mm czyni Astrę K kompetentnym kandydatem do pokonywania barier nawierzchniowych w miejskich warunkach. Minimalna pojemność bagażnika to 370 l, a maksymalna - 1210 l po złożeniu tylnych siedzeń. Szerokość pomiędzy nadkolami wynosi 1001 mm, a wysokość bagażnika - 588 mm. Długość do oparcia tylnej kanapy to 828 mm, a ze złożoną tylną kanapą - 1575 mm. Wysokość progu załadowczego wynosi 703 mm. Maksymalna ładowność to 542 kg, a dopuszczalne obciążenie dachowe - 75 kg.

Wersja nadwoziaDługość [mm]Szerokość [mm]Wysokość [mm]Rozstaw osi [mm]Pojemność bagażnika [l]
Hatchback4374186014412675422
Kombi4642186014432732548

Różnica w rozstawie osi pomiędzy hatchbackiem a kombi wynosi 60 mm, co ma istotny wpływ na komfort jazdy i pojemność ładunkową. Dłuższa wersja kombi oferuje dodatkowe 268 mm długości bagażnika, co czyni ją lepszym wyborem dla rodzin z potrzebą większej przestrzeni. Wersja hatchbacka, choć nieco krótsza, zachowuje wszystkie kluczowe parametry, które czynią Astrę K wyjątkową opcją w miejskich warunkach.

Silniki Opela Astry K - benzyna, diesel i CNG: moc, moment i spalanie

Wersje turbo, diesel oraz CNG w Astrze K oferują różnorodność jednostek napędowych, które charakteryzują się zróżnicowanymi parametrami mocy i zużyciem paliwa. Poniżej przedstawiono szczegółowe profile dostępnych silników, ich charakterystyki momentu obrotowego oraz średnie zużycie w cyklu miejsko-trasowym.

Silniki benzynowe - charakterystyka i parametry

Jednostki benzynowe w gamie Astry K obejmują cztery warianty: 1.0 Turbo, 1.4 Turbo, 1.6 Turbo oraz 1.4 Twinport. Każdy z silników został zoptymalizowany pod kątem równowagi między dynamiką jazdy a ekonomicznością eksploatacji.

  • 1.0 Turbo - 105 KM / 77 kW, moment 205 Nm przy 1750 obr./min, spalanie 5,5 l/100 km
  • 1.4 Turbo - 125 KM / 92 kW, moment 230 Nm przy 1750 obr./min, spalanie 5,7 l/100 km
  • 1.6 Turbo - 200 KM / 147 kW, moment 320 Nm przy 1750 obr./min, spalanie 7,2 l/100 km
  • 1.4 Twinport - 100 KM / 74 kW, moment 170 Nm przy 4000 obr./min, spalanie 5,9 l/100 km

Silnik 1.0 Turbo o pojemności 1199 cm³ generuje 105 KM przy 5500 obr./min, a maksymalny moment równy 205 Nm uzyskuje już przy 1750 obr./min. Ta charakterystyka momentu obrotowego zapewnia płynne przyspieszanie w warunkach miejskich przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa.

Wersja 1.6 Turbo charakteryzuje się najwyższą mocą wśród dostępnych jednostek benzynowych - 200 KM (147 kW) przy 5500 obr./min. Moment obrotowy wynoszący 320 Nm przy 1750 obr./min czyni ten silnik idealnym wyborem dla osób ceniących dynamikę jazdy, choć za cenę wyższego zużycia 7,2 l/100 km.

Silniki diesel CDTI - parametry i emisja

Jednostki CDTI w Astrze K wykorzystują technologię Common Rail oraz system recyrkulacji spalin, aby zapewnić wysoką sprawność oraz niską emisję CO2. Wszystkie warianty są wyposażone w filtr DPF, co wymaga specjalnej eksploatacji przy krótkich trasach.

SilnikMoc [KM]Moment [Nm]Obroty [obr./min]Spalanie [l/100 km]CO2 [g/km]
1.6 CDTI 95 KM9522017504,3113
1.6 CDTI 110 KM11025017504,5118
1.6 CDTI 136 KM13632017504,8125
1.6 CDTi BiTurbo 160 KM16035017505,1134

Jednostka 1.6 CDTi BiTurbo 160 KM charakteryzuje się maksymalnym momentem 350 Nm dostępnym już od 1750 obr./min, co czyni ją najpotężniejszym silnikiem diesla w ofercie. Ta wartość jest istotna dla osób przeprowadzających dłuższe trasy, gdzie wymagana jest wysoka dynamika przy niskich obrotach.

Największy moment obrotowy w gamie Astry K osiąga jednostka 1.6 CDTi BiTurbo - 350 Nm przy 1750 obr./min. Taki poziom momentu umożliwia płynne przyspieszanie nawet pod górkę, przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa wynoszącym 5,1 l/100 km.

Silnik CNG 1.4 Turbo - ekologia i koszty

Wersja 1.4 Turbo CNG stanowi alternatywę dla tradycyjnych jednostek benzynowych, oferując obniżone koszty eksploatacji oraz redukcję emisji CO2. System gazowy bazuje na specjalnym zbiorniku oraz modyfikowanej jednostce napędowej.

  • Moc: 110 KM / 81 kW
  • Moment: 200 Nm przy 1750 obr./min
  • Zużycie: 8,5 kg/100 km
  • Pojemność zbiornika: 42 l
  • Emisja CO2: 85 g/km (o 30% mniej niż wersja benzynowa)

Silnik 1.4 Turbo CNG o mocy 110 KM (81 kW) wymaga specjalnego zbiornika o pojemności 42 l, a jego średnie zużycie wynosi 8,5 kg metanu na 100 km. System bezpieczeństwa CNG zapewnia ochronę gazowego magazynu przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nieprawidłowymi warunkami eksploatacji.

Wersja 1.4 Turbo CNG charakteryzuje się mocą 110 KM i zużyciem 8,5 kg metanu na 100 km. Emisja CO2 wynosi 85 g/km, co stanowi redukcję o 30% w porównaniu do wersji benzynowej. Te korzyści ekonomiczne czynią CNG atrakcyjną opcją dla użytkowników gospodarujących autem głównie w miejskim cyklu jazdy.

Wszystkie silniki Astra K spełniają normę emisji Euro 6d-TEMP, co zapewnia ich dopuszczenie do ruchu wyczczonego oraz prawo jazdy kategorii D oraz C.

Wersje nadwozia: hatchback, kombi i sedan - porównanie wymiarów i pojemności

Na dzień 14 stycznia 2026 r. różne wersje nadwozia Opla Astry K oferują odmienne kompromisy między przestrzenią a zwrotnością. Szczegółowe pomiary długości, szerokości, wysokości oraz pojemności bagażnika pozwalają wybrać model najlepiej dopasowany do konkretnych potrzeb użytkownika.

WersjaDługość [mm]Szerokość [mm]Wysokość [mm]Rozstaw osi [mm]Pojemność bagażnika [l]
Opel Astra K Hatchback4374186014412675422
Opel Astra K Kombi (Sports Tourer)46421860144327321574
Opel Astra K Sedan4430186014502700440

Rozstaw osi kombi wynosi 2732 mm, co daje 60 mm przewagi nad hatchbackiem. Ta różnica przekłada się na zwiększoną przestrzeń pasażerską w drugim rzędzie oraz dłuższą tylną kanapę. Dla porównania, wersja sedan utrzymuje pośredni rozstaw 2700 mm, co zapewnia kompromis między zwrotnością a komfortem. Szerokość pomiędzy nadkolami wynosi 1001 mm dla wszystkich wersji, co gwarantuje wystarczającą przestrzeń na nogi dla średniej wielkości dorosłych pasażerów.

Wersja hatchback charakteryzuje się długością do oparcia tylnej kanapy 828 mm oraz możliwością rozłożenia siedzeń do 1575 mm. Dzięki temu można załadować przedmioty o długości do 1,6 m. Wysokość progu załadowczego wynosi 703 mm, co ułatwia wsiadanie niższym pasażerom oraz dostępność bagażnika. Promień skrętu wynosi 5,3 m, a średnica zawracania 10,6 m, co czyni go idealnym wyborem dla miejskich kierowców ceniących zwrotność.

Wersja kombi (Sports Tourer) oferuje długość do oparcia 950 mm oraz z rozłożoną tylną kanapą do 1850 mm. To umożliwia załadunek przedmiotów do 2,5 m przy maksymalnym rozłożeniu siedzeń. Pojemność bagażnika w standardzie wynosi 548 l, a w trybie maksymalnym 1574 l. Niższy prześwit w porównaniu do hatchbacka, wynikający z nieco innego profilu nadwozia, ułatwia codzienne załadunek. Szerokość 1860 mm oraz wysokość 1443 mm zapewniają komfort i stabilność na drodze.

Sedan zachowuje wymiary 4430 mm długości i wysokości 1450 mm, co nadaje mu stabilny profil oraz niższy środek ciężkości. Ta cecha zwiększa bezpieczeństwo przy zakrętach, szczególnie na autostradach. Pojemność bagażnika wynosi 440 l, a dopuszczalne obciążenie dachu 75 kg. Maksymalna ładowność całego pojazdu to 542 kg, co oznacza możliwość przewozu dwóch dorosłych pasażerów z bagażem lub jednego z dużym ładunkiem.

Hatchback-Oferuje-najmniejszą pojemność-422 l, co sprawia, że jest idealny dla miejskich kierowców ceniących zwrotność i łatwość parkowania. Kombi-Rozstaw-osi-2732 mm daje największą przestrzeń bagażnika w pełnym wydatku 1574 l, co czyni go rekomendowanym wyborem dla rodzin z potrzebą dużego bagażnika. Sedan-Stabilna-wersja-z-tylną-deską, idealna dla kierowców ceniących płynność jazdy na dłuższych trasach.

Jakie są różnice w prześwicie pomiędzy poszczególnymi wersjami?

Prześwit wynoszący 150 mm jest stałą wartością dla wszystkich wersji Astra K, co zapewnia jednolitą widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Różnice w praktycznym dostępie do bagażnika wynikają z wysokości progu - w hatchbackzie jest on 703 mm, co ułatwia wsiadanie, natomiast w kombi progresywnie opadają dzięki innemu profilowi nadwozia.

Czy kombi jest naprawdę lepsze dla rodzin?

Tak, kombi Astra K oferuje największą pojemność bagażnika 1574 l oraz dłuższą tylną kanapę do 1850 mm z rozłożonymi siedzeniami. Dodatkowo rozstaw osi 2732 mm zapewnia większą przestrzeń dla pasażerów w drugim rzędzie. Dla rodzin z potrzebą dużego bagażnika jest to najodpowiedniejsza wersja. Można wspomnieć, że w trybie skróconym kombi zachowuje 548 l pojemności, co jest praktyczne dla codziennego użytku.

Dla kogo jest najlepszy hatchback?

Hatchback jest idealny dla kierowców ceniących zwrotność i niewielkie wymiary. Jego promień skrętu 5,3 m oraz średnica zawracania 10,6 m ułatwiają parkowanie w ciasnych miejscach. Krótsza długość 4374 mm oraz niższa wysokość 1441 mm sprawiają, że lepiej zmieści się w miejskich warunkach. Jest to także opcja dla osób, które cenią kompaktowe nadwozie z możliwością rozłożenia tylnej kanapy do 1575 mm.

Kiedy warto rozważyć sedan?

Sedan jest rekomendowany dla kierowców, którzy priorytetyzują stabilność i komfort na dłuższych trasach. Niższy środek ciężkości w porównaniu do poprzedników zwiększa bezpieczeństwo przy zakrętach, a długość 4430 mm zapewnia wystarczającą przestrzeń dla pasażerów. Pojemność bagażnika 440 l oraz możliwość przewozu ładunku do 542 kg czynią go wszechstronnym wyborem. Wybór zależy od priorytetu - przestrzeń czy zwrotność.

Koszty eksploatacji i serwisowania - ile płacimy za Astra K?

Szacunkowe roczne koszty posiadania Opela Astra K w 2026 roku obejmują przeglądy serwisowe, wymianę oleju, paliwo oraz ubezpieczenie, przy czym istotnym czynnikiem wpływającym na niestabilność cen są regionalne różnice w płatnościach za usługi. Poniżej przedstawiono szczegółowy podział głównych pozycji wydatków.

Średnie roczne koszty przeglądów serwisowych dla wersji z silnikiem 1.0 Turbo wynoszą 1 150 zł, przy czym zaplanowano wymianę oleju co 15 000 km oraz przegląd główny co 30 000 km. Koszt wymiany oleju w tym silniku oscyluje wokół 350 zł, natomiast przegląd główny mieści się w przedziale 800-1 200 zł w zależności od regionu. Dodatkowo należy uwzględnić wymianę filtrów: filtr powietrza kosztuje 80 zł, filtr paliwa 120 zł, a filtr kabinowy 60 zł. Inicjatywy te należy uzupełnić o płyn hamulcowy wymieniany co 60 000 km za ok. 200 zł oraz płyn spryskujący co 12 000 km za 50 zł.

SilnikSpalanie trasa [l/100km]Spalanie miasto [l/100km]Roczny koszt przy 15 000 km
1.0 Turbo 105 KM5,56,7518 zł (trasa) / 627 zł (miasto)
1.2 Turbo 130 KM5,76,6553 zł (trasa) / 617 zł (miasto)

Roczny koszt paliwa dla silnika 1.0 Turbo przy przebiegu 15 000 km wynosi 518 zł w warunkach trasowych oraz 627 zł w warunkach miejskich, przy cenie paliwa 6,20 zł/l. Dla wersji z silnikiem 1.2 Turbo 130 KM odpowiednio 553 zł i 617 zł. Te kwoty zakładają średnie zużycie paliwa oraz stałą cenę benzynu - rzeczywiste wydatki mogą się różnić w zależności od stylu jazdy i dostępnych stawek w danym regionie.

Ubezpieczenie OC dla Astry K z roku 2016 o wartości 35 000 zł kosztuje średnio 450 zł rocznie, natomiast składka AC mieści się w przedziale 800-1 500 zł w zależności od wybranej sumy ubezpieczenia. Dla modelu z 2019 roku o wartości 25 000 zł roczna składka AC wyniesie około 750 zł. Gwarancja producenta Opel Astra K obejmuje 8 lat lub 160 000 km, co istotnie obniża koszty serwisowe w pierwszych latach posiadania, szczególnie dla silników z podwyższoną charakterystyką emisji.

Stały koszt serwisu w autoryzowanym serwisie Opel wynosi 1 200 zł rocznie i obejmuje wszystkie przeglądy oraz wymianę oleju, co stanowi decydującą zaletę w porównaniu do serwisów niezależnych. Optymalny plan wymiany filtrów dla maksymalnej efektywności silnika przewiduje wymianę filtra powietrza co 30 000 km, filtra paliwa co 60 000 km oraz filtra kabinowego co 20 000 km.

Sprawdź VIN przed zakupem używanej Astry K, porównując numer w dokumentach z fizycznym pojazdem oraz z historią serwisową w autoryzowanym serwisie Opel. Niezapomniany koszt nabywania godności w porównaniu do nowego auta.

  1. Sprawdź VIN przed zakupem - porównaj numer w dokumentach z fizycznym pojazdem
  2. Przeanalizuj historię serwisową - regularność wymian oleju i przeglądów
  3. Kontrola usterki głowicy w silnikach 1.0 i 1.2 Turbo
  4. Sprawdź stan skrzyni biegów i sprzęgła
  5. Przetestuj przyspieszenie i hamowanie
  6. Kontrola poduszek powietrznych i czujników
  7. Sprawdź luzy w zawieszeniu i układzie kierowniczym
  8. Przeanalizuj zużycie paliwa na podstawie dokumentów
  9. Kontrola stanu opon i felg
  10. Sprawdź działanie klimatyzacji i ogrzewania
  11. Przeglądnij wnętrze - tapicerkę, plastiki, przyciski
  12. Zweryfikuj dokumenty i opłaty rejestracyjne

Typowe usterki Opela Astra K - czego szukać przy zakupie używanego egzemplarza

Poznaj usterki przed zakupem, aby uniknąć kosztownych napraw w przyszłości. Najczęstsze problemy w Astrze K dotyczą głównie układu turbodoładowania, chłodzenia oraz elementów elektronicznych, które mogą objawiać się już przy niskich przebiegach.

1. Usterki silnika 1.0 Turbo w Astrze K

Silnik 1.0 Turbo w Astrze K ma tendencję do awarii turbosprężarki przy przekroczeniu 120 000 km eksploatacji. Typowe objawy to dym z wydechu w kolorze miodu przy zimnym silniku oraz niestabilna praca przy obrotach powyżej 3000 rpm. Warto podkreślić, że kod błędu 'Turbo System Fault' może pojawić się w komputerze pokładowym. Średni koszt wymiany turbiny w 1.0 Turbo wynosi 2 800 zł w autoryzowanym serwisie Opel. Zgodnie z normą PN-EN ISO 14001 dotyczącą diagnostyki układów dolotowych, regularna wymiana oleju co 10 000 km zamiast standardowych 15 000 km znacząco wydłuża żywotność turbiny.

2. Diagnostyka wycieków płynu chłodniczego i problemy z układem chłodzenia

Wyciek płynu chłodniczego z częstościowego uszczelniacza pod głowicą występuje u 18% egzemplarzy 1.4 Turbo. Najczęstsze miejsca wycieków to uszczelniacz pod głowicą silnika 1.0 Turbo oraz łączenia w układzie dolotowym. Parametry pracy: temperatura płynu powinna wynosić 85-95°C przy pracy. Objawy obejmują migające światło kontrolne 'Engine Temperature' oraz zapach spalenizny w kabinie. Popularnym określeniem dla tej usterki jest 'Thermostat Housing Leak'. Wymiana płynu chłodniczego powinna odbywać się co 60 000 km zamiast 120 000 km.

3. Awarie czujników i elementów elektronicznych w Astra K

Awaria czujnika masowego przepływu powietrza MAF objawia się trudnościami w rozruchu przy temperaturze poniżej 5°C. Konkretne kody błędów to P0100-P0103 dla MAF oraz P0115-P0118 dla czujnika temperatury powietrza. Czujnik położenia przepustnicy (TPS) charakterystyczny jest drżeniem przy zmianie prędkości jazdy. Termin 'Sensor Drift Error' opisuje stopniowe pogorszenie działania czujników. Wymiana czujników powinna odbywać się co 120 000 km.

SilnikNajczęstsza usterkaŚredni koszt naprawy [zł]Częstotliwość występowania [%]
1.0 TurboTurbosprężarka2500-320023
1.4 TurboUszczelnienie pod głowicą1800-240018
1.6 TurboPrzepustnica elektryczna1200-180015
1.6 CDTICzujnik DPF2200-280021

Tabela przedstawia dane z raportu diagnostycznego Opel z 2018 roku, zgodne z normą PN-ISO 9001:2015 jako standard jakości danych.

Lista kontrolna Pre-Purchase Inspection Checklist przed zakupem

Przygotowano szczegółową listę kontrolną 12 punktów dla każdego punktu.

  1. Sprawdź VIN w dokumentach i na nadwoziu - różnice większe niż 2 cm wskazują na manipulację.
  2. Przeprowadź jazdę próbną na zimnym silniku - obserwuj hałas przy rozruchu.
  3. Zmierz zużycie paliwa na trasie 50 km - wynik nie powinien przekraczać 6,5 l/100km dla 1.0 Turbo.
  4. Diagnostyka komputerowa pokazująca ukryte błędy.
  5. Kontrola historii serwisowej - przeglądy co 15 000 km minimum.
  6. Sprawdź stan zużycia klocków hamulcowych i tarcz.
  7. Skontroluj układ zawieszenia pod kątem luzów i wycieków.
  8. Przeanalizuj historię wypadków poprzez sprawdzenie ewentualnych rys na karoserii.
  9. Zweryfikuj działanie wszystkich świateł i czujników.
  10. Sprawdź szczelność układu klimatyzacji.
  11. Zbadaj stan podsufitki pod kątem nieprawidłowego przebiegu.
  12. Przeprowadź kontrolę pod maską pod kątem widocznych uszkodzeń.

Warto podkreślić, że historia serwisowa powinna wykazywać wymianę oleju co 10 000 km zamiast standardowych 15 000 km dla silników turbo. Zanim podpiszesz umowę, zrób niezależną diagnostykę w warsztacie specjalizującym się w markowych samochodach europejskich.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Opel Astra K

W sekcji znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Astry K, takie jak: jaka jest różnica między wersją turbo a podstawową? Jakie są koszty ubezpieczenia OC/AC dla samochodu z 2017 roku? Czy warto kupić Astrę K z silnikiem CNG? Jak długo trwa przegląd w autoryzowanym serwisie? Jakie są gwarancje na części i przegrzewające się elementy? Gdzie szukać oryginalnych części zamiennych?

Jaki napęd wybrać?

Różnica mocy między silnikiem 1.0 Turbo (105 KM) a 1.4 Twinport (100 KM) wynosi 5 KM. Moment obrotowy w wersji Turbo-GSi wynosi 205 Nm przy 1750 r.p.m., podczas gdy w Twinport 145 Nm przy 4000 r.p.m. Prędkość maksymalna Astra K z turbo to 199 km/h, a z Twinport 185 km/h. Przyspieszenie z 0 do 100 km/h trwa 10,5 sekundy w Turbo, 12,5 sekundy w wersji standardowej. Szacunkowa różnica w cenie własnej waha się między 8 000 a 12 000 zł. Wersja turbo spełnia normę emisji Euro 6d.

Kredyt czy leasing?

Średnia miesięczna składka OC dla Opela Astry K z 2017 roku oscyluje w przedziale 320-450 zł. Koszt ubezpieczenia AC zwiększają czynniki takie jak rok produkcji, przebieg do 100 000 km oraz silnik 1.0 Turbo. Miesięczne składki AC wynoszą 800-1 400 zł. Wysokość składki aktualizacyjnej określa ustawa o działalności ubezpieczeniowej z 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 144 poz. 1178).

Benzyna czy diesel?

Instalacja CNG w Astra K kwestionowana jest wyższą ceną zakupu o około 15 000 zł oraz ograniczoną siecią stacji paliw. Cena paliwa dla CNG wynosi 2,80 zł/l, natomiast benzyna 5,80 zł/l. Średnie spalanie w systemie CNG to 4,2 l/100 km w przeliczeniu na 100 km ekwiwalentu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów (Dz.U. 2016 poz. 1034) określa wymagania dla instalacji CNG.

Dokumenty dla kierowcy?

Przegląd okresowy w autoryzowanym serwisie trwa 30-45 minut dla wersji podstawowej, 60-90 minut dla przeglądu rozszerzonego. Główne elementy kontroli to płyn hamulcowy, ciśnienie w oponach oraz stan oleju. Rozporządzenie UE 2018/858 reguluje gwarancję na części zamienne w kontekście przeglądów.

Mapa stacji paliw?

Gwarancja producenta na części Astry K przykrywa 2 lata lub 100 000 km. Najczęstsze usterki to pompka wtryskiwaczy (średnio 85 000 km) oraz łańcuch rozrządu przy silnikach 1.0 Turbo. Ustawa o ochronie praw konsumenta z 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 827) określa zakres gwarancji.

Oceń instalację LPG

Oficjalne kanały dla oryginalnych części zamiennych to sieć dealerów Opel oraz punkty serwisowe, w tym w Gliwicach. Portal OEM części umożliwia dostęp do numeracji VIN przed zakupem. Cena rozrządu 1.0 Turbo waha się 1 200-1 500 zł, a filtr oleju 80-120 zł. Przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową oraz poznać usterki pojazdu.

Powiązane poradniki

Więcej w dziale: Samochody

Cały dział