Przejdź do treści

Samochody

Opel Corsa C - wszystkie dane techniczne, wymiary i spalanie w jednym źródle

15 min czytania

Opel Corsa C to kompaktowy samochód osobowy marki Opel, wprowadzony na rynek w 2000 roku, który w 2026 roku pozostaje cennym źródłem danych dla kolekcjonerów i entuzjastów klasycznych hatchbacków. Artykuł prezentuje szczegółowe wymiary nadwozia, pełne specyfikacje techniczne oraz tabelaryczne dane o zużyciu paliwa dla wszystkich dostępnych jednostek silnikowych. Dodatkowo znajdują się tam praktyczne wskazówki dotyczące zakupu używanego egzemplarza, w tym najważniejsze kryteria przy ocenie stanu technicznego i historii serwisowej.

Opel Corsa C - definicja, generacja i historia produkcji

Opel Corsa C jest trzecią generacją kompaktowego hatchbacka marki Opel, produkowanego w latach 2000-2006 r. Model ten stanowi kontynuację sukcesu poprzedników, oferując różnorodność nadwozia w wersjach 3- i 5-drzwiowych, co czyni go popularnym wyborem w segmencie B. W 2006 roku został zastąpiony przez Corsę D, lecz dziś cieszy się istotnym zainteresowaniem na rynku wtórnym w 2026 roku, szczególnie wśród entuzjastów klasycznych designów.

Generacja C wprowadziła do oferty Opla kolejny krok w rozwoju jednostek ECOTEC, które łączyły niskie zużycie paliwa z przyzwoitą dynamiką jazdy. Modele dostępne w latach 2003-2006 cieszą się szczególną popularnością dzięki ulepszeniom w konstrukcji silników oraz wprowadzeniu automatycznej skrzyni biegów Easytronic, co zwiększa ich atrakcyjność wśród użytkowników ceniących wygodę.

Wymiary i rozpiętość techniczna Corsy C

Charakterystyka wymiarowa Opel Corsa C obejmuje długość 3839 mm, szerokość 1646 mm oraz wysokość 1440 mm, z rozstawem osi wynoszącym 2491 mm. Te parametry zapewniają kompromis między zwrotnością a komfortem jazdy, a dostępność obu wersji nadwozia - 3- i 5-drzwiowej - umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Wersja 5-drzwiowa oferuje pojemność bagażnika od minimum 260 l do maksymalnej 460 l po złożeniu tylnych siedzeń, co czyni ją bardziej wszechstronną dla rodzin. Z kolei klasyczny hatchback 3-drzwiowy pozostaje popularny wśród kierowców ceniących kompaktowość i niższą cenę zakupu w rynku wtórnym.

Rodzaje nadwozia a ich znaczenie w ofercie modelu

Hatchback 3-drzwiowy prezentuje się jako bardziej skromna wersja z ograniczoną przestrzenią bagażową, co czyni go idealnym wyborem dla jednostek i osób podróżujących głównie w mieście. Z kolei 5-drzwiowy hatchback cieszy się popularnością wśród rodzin dzięki większej wszechstronności i możliwości przewozu pasażerów w drugim rzędzie.

Zgodnie z kryteriami bezpieczeństwa Euro NCAP, obie wersje spełniają wymogi testów, a ich konstrukcja zapewnia dobre wyniki w ocenie ochrony pasażerów. Dla entuzjastów ceniących klasyczny design, Corsa C z lat 2003-2006 stanowi fundamentalny punkt w historii kompaktów, łączący eleganckie linie z nowoczesnym układem światła.

Dlaczego Corsa C pozostaje popularna

Opel Corsa C 2003, 2004, 2005 i 2006 roku produkcji cieszy się popularnością w segmencie używanych aut dzięki niskiej cenie zakupu, prostocie serwisowania oraz dostępności części zamiennych. Modele z lat 2003-2006 są szczególnie pożądane ze względu na ulepszone jednostki silnikowe ECOTEC oraz wersje z automatyczną skrzynią Easytronic, które oferują wygodę w miejskiej jeździe.

Entuzjaści cenią klasyczny design i dynamiczne wersje jak 1.6 ECOTEC turbo OPC, które łączą sportowe wrażenia z praktycznością. Według prognoz rynkowych dla samochodów używanych do 2030 roku, modele te z 2005 i 2006 roku będą stanowić istotny udział w rynku wtórnym, szczególnie wśród młodych kierowców pierwszych samochodów.

Jednostka silnikowaRok produkcjiMoc [KM]Spalanie miejskie [l/100km]Spalanie poza miastem [l/100km]Spalanie mieszane [l/100km]
1.0 ECOTEC2000-2003586.04.75.4
1.2 ECOTEC2000-2004756.45.25.8
1.4 ECOTEC2000-2003906.94.35.6
1.8 ECOTEC2000-20061258.36.07.2
1.7 DI2000-2003655.03.74.4
1.7 DTI2000-2003755.03.74.4
1.7 CDTi2003-20061005.23.84.5

Jednostka silnikowa 1.7 DI z 2000-2003 r. oferuje najniższe zużycie paliwa w cyklu mieszanym - 4.4 l/100km, co czyni ją fundamentalnym wyborem dla osób dążących do oszczędności. Z kolei 1.8 ECOTEC z 2000-2006 r. charakteryzuje się najwyższym zużyciem - 7.9 l/100km w cyklu mieszanym - co wymaga rozważnej analizy przed zakupem.

Praktyczne wskazówki przy ocenie używanego egzemplarza

Przy ocenie używanego Opla Corsy C z lat 2003-2006 zwróć szczególną uwagę na historię serwisową silnika wysokoprężnego, który może wymagać wymiany filtra cząstek. Modele z automatyczną skrzynią Easytronic mogą wykazywać problemy z przełączaniem biegów - sprawdź stan sprzęgła i czujniki przed zakupem, aby uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

Wymiary i charakterystyka konstrukcyjna Opel Corsa C

Charakterystyka wymiarowa Opel Corsa C definiuje jej pozycję w segmencie B jako kompaktowego hatchbacka. Długość 3839 mm, szerokość 1646 mm oraz wysokość 1440 mm tworzą zwartą, zwrotną konstrukcję. Przy użyciu lusterek bocznych szerokość wzrasta do 1955 mm, co ułatwia ocenę bezpieczeństwa przy ruchu drogowym. Mechanizm rozstawu kół przód 1429 mm i tył 1420 mm zapewnia precyzyjne osiągi przy zachowaniu niskiej masy pojazdu.

Rozstaw osi wpływa na komfort jazdy 2491 mm, co przekłada się na lepszą izolację drgań i większy komfort pasażerów. Prześwit Opel Corsa C wynosi 135 mm, co czyni go jednym z modeli z najniższym punktem zawieszenia w segmencie B. Taki niski prześpit zapewnia lepszą stabilność przy wyższych prędkościach i poprawia przyczepność pod kołami. W porównaniu z Ford Fiestą (145 mm) i Vauxhall Corsą C (137 mm), Opel Corsa C wysuwa się jako model z najkorzystniejszą charakterystyką pod kątem prześwitu.

ModelPrześpit [mm]
Opel Corsa C135
Ford Fiesta (2000-2005)145
Vauxhall Corsa C137

Pojemność bagażnika opel corsa c waha się od 260 l w wersji bazowej do 460 l przy złożonych siedzeniach. Ta elastyczność ładunkowa jest istotna dla użytkowników potrzebujących zarówno codziennego transportu, jak i większych ilości bagażu. Maksymalna ładowność opel corsa c wynosi 400 kg, co pozwala na bezpieczne przenoszenie ciężkich przedmiotów. Te parametry praktyczne czynią Corsę C doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających równowagi między kompaktowymi wymiarami a przestronnością.

Średnica zawracania opel corsa c wynosi 9,9 m, a promień skrętu 5,0 m. Te parametry umożliwiają łatwe parkowanie w miejskich warunkach oraz manewrowanie w ciasnych przestrzeniach. Niska średnica zawracania jest fundamentalna dla codziennego użytkowania w zatłoczonych miastach.

PRZEŚWIT SAMOCHODÓW W SEGMENCIE B [MM]

Silniki Opel Corsa C - benzynowe i wysokoprężne z danymi o mocy i spalaniu

Pełna gama jednostek silnikowych Opel Corsa C obejmuje cztery podstawowe jednostki ECOTEC oraz trzy wersje wysokoprężne, każda z charakterystycznym profilem zużycia paliwa i mocy wyjściowej. Najniższe spalanie w cyklu mieszanym wg NEDC notują modele 1.7 DI i 1.7 DTI - 4.7 l/100km, natomiast wersja 1.6 ECOTEC turbo OPC wymaga najwięcej paliwa - 9.6 l/100km w cyklu mieszanym.

Model silnikaMocLata produkcjiSpalanie miejskie [l/100km]Spalanie poza miastem [l/100km]Spalanie mieszane [l/100km]
1.0 ECOTEC58 KM / 43 kW2000-20037.24.75.6
1.2 ECOTEC75 KM / 55 kW2000-20048.25.26.3
1.4 ECOTEC90 KM / 66 kW2000-20039.85.77.2
1.8 ECOTEC125 KM / 92 kW2000-200611.26.07.9
1.6 ECOTEC turbo OPC175 KM / 129 kW2002-200612.08.09.6
1.3 CDTI ECOTEC70 KM / 51 kW2003-20065.84.14.7
1.7 DI ECOTEC65 KM / 48 kW2000-20035.84.14.7
1.7 DTI ECOTEC75 KM / 55 kW2000-20035.84.14.7
1.7 CDTI ECOTEC100 KM / 74 kW2003-20066.04.45.2

W ofercie znajdują się cztery podstawowe jednostki benzynowe: 1.0 ECOTEC o mocy 58 KM, 1.2 ECOTEC z 75 KM, 1.4 ECOTEC z 90 KM oraz 1.8 ECOTEC z 125 KM. Silniki benzynowe Opel Corsa C dostępne są w wersjach 1.0, 1.2, 1.4, 1.6 ECOTEC turbo OPC oraz 1.8 ECOTEC, co zapewnia szeroką gamę wyboru dla różnych potrzeb kierowcy. Najwyższe spalanie w cyklu mieszanym wg NEDC notują 1.4 ECOTEC AT i 1.8 ECOTEC MT - 7.9 l/100km, co czyni je najgorszymi pod względem ekonomiczności w gamie.

Silniki wysokoprężne Opel Corsa C to modele 1.3 CDTI, 1.7 DI oraz 1.7 DTI, które oferują znacząco korzystniejsze parametry zużycia paliwa niż ich odpowiedniki benzynowe. 1.7 CDTI-oznacza-najlepsze zużycie paliwa, prezentując 5.2 l/100km w cyklu mieszanym oraz 4.4 l/100km poza miastem. Wersja 1.6 ECOTEC turbo OPC posiada największą moc w gamie - 175 KM, co czyni ją fundamentalnym wyborem dla entuzjastów sportowej jazdy.

Jakie są dostępne typy skrzyń biegów w Opel Corsa C i jak wpływają na zużycie paliwa?

W Opel Corsa C dostępne są trzy rodzaje skrzyń biegów: manualną (MT), automatyczną (AT) oraz system Easytronic. Dla silnika 1.0 ECOTEC z manualną skrzynią zużycie wynosi 7.2 l/100km w mieście, natomiast wersja z Easytronic wymaga nieco mniej paliwa - 6.5 l/100km w tym samym cyklu. Easytronic-ma-problemy-z-przełączaniem-biegów, co może prowadzić do dodatkowych kosztów utrzymania. Porównanie 1.4 ECOTEC AT (11.2 l/100km miejski) z 1.4 ECOTEC MT (9.8 l/100km miejski) pokazuje wyraźną przewagę ręcznej skrzyni w ekonomii.

Jakie wersje wyposażenia są dostępne w Opel Corsa C?

Wersje wyposażenia dostępne w Opel Corsa C to: Essentia, Enjoy, Cosmo oraz GSI. Essentia została wprowadzona do 16.08.2004 r. jako podstawowa wersja oferująca 1.0 ECOTEC 58 KM. Wersja sportowa GSI to Opel Corsa C Sport z charakterystycznymi elementami wyposażenia, w tym lepszym zawieszeniem i wydechem wydechowym. GSI dostępna jest z silnikiem 1.6 ECOTEC turbo OPC 175 KM, co czyni ją fundamentalnym wyborem dla entuzjastów dynamicznej jazdy.

Jakie są różnice między wersjami wyposażenia pod względem dostępnych silników?

Wersja podstawowa Essentia oferuje jednostki 1.0 ECOTEC 58 KM oraz 1.2 ECOTEC 75 KM, co czyni ją ideą dla osób szukających prostego i ekonomicznego samochodu. Enjoy rozszerza gama dostępnych silników o 1.4 ECOTEC 90 KM, zapewniając większy komfort i lepsze wyposażenie wnętrza. Cosmo, jako wersja średnia, oferuje pełne spektrum jednostek benzynowych, w tym 1.8 ECOTEC 125 KM. Wersja GSI, będąca sportową odmianą, dostępna jest ekskluzywnie z 1.6 ECOTEC turbo OPC 175 KM, co zapewnia sportową dynamikę i charakterystyczne elementy wyposażenia.

Silniki ECOTEC-ograniczają-emisję CO2, co stanowi istotną zaletę nowoczesnych jednostek Opel Corsa C. Przy ocenie używanego Opela Corsa C zwróć uwagę na historię serwisową przy silnikach Easytronic - regularna wymiana oleju zapobiega problemom z przełączaniem biegów. Przy wyborze silnika diesel zwróć uwagę na zużycie paliwa poza miastem - modele 1.7 CDTI i 1.3 CDTI oferują najkorzystniejsze parametry ekonomiczne. Wersja sportowa GSI z 1.6 ECOTEC turbo OPC wymaga dodatkowej uwagi przy zakupie - sprawdź stan turbosprężarki i układu chłodzenia.

Zużycie paliwa - tabela i analiza dla wszystkich wersji silnikowych

Raport spalania opel corsa c opiera się na danych NEDC i pokazuje znaczące różnice między wersjami silnikowymi. Poniższa tabela prezentuje szczegółowe zużycie paliwa oraz emisję CO2 dla każdej konfiguracji dostępnej w ofercie tego modelu.

SilnikSkrzyniaMiasto [l/100km]Poza miastem [l/100km]Cykl mieszany [l/100km]CO2 [g/km]
1.0 MT 58 KMManualna 5-biegowa7.24.75.6124
1.2 MT 75 KMManualna 5-biegowa8.25.26.3132
1.4 MT 90 KMManualna 5-biegowa9.85.77.2139
1.4 AT 90 KMAutomatyczna11.26.07.9139
1.7 DI MT 65 KMManualna 5-biegowa5.84.14.7124
1.7 DTI MT 75 KMManualna 5-biegowa5.84.14.7124
1.8 MT 125 KMManualna 5-biegowa11.26.07.9139
1.0 Easytronic 58 KMEasytronic 5-biegowa6.54.04.9127
1.2 Easytronic 75 KMEasytronic 5-biegowa8.05.26.2132
1.6 OPC MT 175 KMManualna 6-biegowa12.08.09.6155

Najniższe spalanie w cyklu mieszanym wykazują wersje 1.7 DI i 1.7 DTI - po 4.7 l/100km, natomiast najwyższe zużycie paliwa obserwuje się w 1.4 AT i 1.8 MT - po 7.9 l/100km w cyklu mieszanym. Te różnice stanowią istotny czynnik przy wyborze egzemplarza.

Dla Opel Corsa C spalanie zależy głównie od pojemności silnika, rodzaju paliwa oraz typu skrzyni biegów. Silniki wysokoprężne 1.7 DI i 1.7 DTI zużywają 4.1 l/100km poza miastem, co jest najniższą wartością w całej gamie. Emisja CO2 dla najoszczędniejszych wersji wynosi 124 g/km, dla najgorszych zaś 139 g/km.

Praktyczna różnica kosztów eksploatacji jest znacząca. Przy rocznej jeździe 15000 km różnica pomiędzy najoszczędniejszą a najgorszą wersją wynosi 480 l paliwa, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności w kieszeni.

Pytanie: Jakie wersje Opel Corsa C mają najniższe zużycie paliwa?

Najniższe zużycie paliwa wykazują wersje z silnikami 1.7 DI i 1.7 DTI - po 4.7 l/100km w cyklu mieszanym. Automatyczna skrzynia biegów zwiększa spalanie, dlatego wersje z manualną transmisją są bardziej ekonomiczne. Dla oszczędnej eksploatacji warto wybrać te konfiguracje.

Pytanie: Czy automatyczna skrzynia biegów zwiększa zużycie paliwa w Opel Corsa C?

Tak, automatyczna skrzynia biegów znacząco podnosi zużycie paliwa - wersja 1.4 AT osiąga 7.9 l/100km w cyklu mieszanym, co jest najgorszym wynikiem w gamie. Mechanizm zamiany biegów automatycznej wymaga dodatkowego napędu i nie zawsze optymalizuje pracę silnika. Dlatego dla oszczędności warto wybrać manualną skrzynię.

Pytanie: Jak zmienia się zużycie paliwa przy różnym stylu jazdy?

Jazda ekonomiczna może obniżyć zużycie paliwa nawet o 10-15% w porównaniu do normy NEDC, gdyż utrzymuje stałą prędkość i optymalne obroty 2000-2500 RPM dla silników diesla. Z drugiej strony, jazda agresywna zwiększa spalanie o 15-20% dzięki częstym przyspieszaniom i wysokim obrotom. Regularne monitorowanie stylu jazdy to prosty sposób na obniżenie kosztów eksploatacji.

Warto przyjrzeć się szczegółowej analizie zużycia paliwa przed zakupem. Unikaj wersji z automatyczną skrzynią biegów, które mają największe zużycie paliwa w całej gamie - 7.9 l/100km w cyklu mieszanym. Sprawdź historię serwisową przed zakupem - regularna wymiana filtrów i płynu chłodniczego może obniżyć zużycie paliwa nawet o 5%.

ŚREDNIE ZUŻYCIE PALIWA W CYKLU MIESZANYM [L100KM] DLA WERSJI OPEL CORS

Wnętrze i wyposażenie - co znajdziesz w kabinie Opel Corsa C

Opel Corsa C wnętrze to model samochodu osobowego z 5 miejscami, którego kabina została zaprojektowana z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Główne elementy układu to nowoczesna deska rozdzielcza, przełączniki klimatyzacji dostępne w zależności od wersji, liczne schowki oraz intuicyjne przyciski multimedialne. Istotną różnicą pomiędzy wersjami podstawowymi a wyższymi jest jakość materiałów wykończeniowych oraz dodatkowe funkcje komfortu.

Tabela poniżej prezentuje szczegółowe porównanie wyposażenia czterech głównych wersji: Essentia, Enjoy, Cosmo oraz GSI. Każda z nich reprezentuje inną półkę cenową i poziom funkcjonalności wnętrza, co umożliwia dobranie auta pod konkretne potrzeby kupującego.

WersjaKlimatyzacjaSystem multimedialnyPodgrzewanie siedzeńCzujniki parkowania
EssentianieRadio CDbrakbrak
EnjoytakCD/MP3przednietylny
CosmotakNavigationprzednieprzedni/tylny
GSItakNavigationprzednie/tylneprzedni/tylny

Wersja Essentia stanowi podstawowy wybór dla klientów szukających prostego i niezawodnego samochodu z podstawowym wyposażeniem. Enjoy wprowadza klimatyzację oraz ulepszony system audio CD/MP3, co znacząco podnosi komfort jazdy w upalne dni. Cosmo oferuje pełen zestaw czujników parkowania oraz nawigację, co czyni ją atrakcyjną opcją dla miłośników wygody. GSI jest topową wersją z pełnym wyposażeniem, podgrzewaniem wszystkich siedzeń i czujnikami parkowania z przodu i z tyłu.

Materiały wykończeniowe w różnych wersjach różnią się pod względem jakości i przyjemności z użytkowania. Tapicerka w wersji Essentia składa się z tkaniny, natomiast wyższe wersje oferują skórę lub skórzaną tapicerkę wizualną, podkreślającą premium charakter. Deska rozdzielcza w wersjach podstawowych jest wykonana z tworzywa, podczas gdy w wersjach Enjoy i wyższych można spotkać płynniejsze wykończenia z aluminiowymi akcentami. Podsufitka dostępna jest w wersji GSI również ze skóry, co dodatkowo podnosi poziom izolacji akustycznej i komfortu pasażerów.

Wyposażenie dodatkowe w Opel Corsa C obejmuje m.in. tempomat, czujnik deski, automatyczne światła oraz elektryczne lusterka. Te elementy, dostępne głównie w wersjach Cosmo i GSI, znacząco zwiększają wygodę i bezpieczeństwo jazdy. System multimedialny z nawigacją w wersji Cosmo oraz GSI zapewnia intuizyjną nawigację oraz możliwość odtwarzania ulubionej muzyki przez różne źródła. Elektryczne lusterka z wbudowanym światłem cofania to dodatkowy fundamentalny element zwiększający widoczność w trudnych warunkach.

Przy ocenie używanego Opela Corsa C 2004 wnętrzu zwróć szczególną uwagę na zużycie przycisków klimatyzacji - typowy problem w starszych egzemplarzach. Wersje z systemem Easytronic wymagają dodatkowej weryfikacji przełączania biegów - sprawdź historię serwisową. Przed zakupem zawsze sprawdź VIN przed zakupem - pozwoli zweryfikować oryginalne wyposażenie i ewentualne modyfikacje. Pamiętaj, że istotne znaczenie ma stan wszystkich elementów układu, od tapicerki po przyciski multimedialne.

Opel Corsa C - oferuje - 5 miejsc w kabinie. Wersja GSI - posiada - pełne wyposażenie z podgrzewaniem siedzeń. System Easytronic - wymaga - uwagi przy przełączaniu biegów.

Błędy i usterki - na co uważać przy zakupie używanego Opla Corsy C

Znajomość typowych usterek pozwala uniknąć kosztownych napraw po zakupie. Najczęstsze problemy w Opel Corsa C to trudności z przełączaniem biegów w Easytronic F, usterki układu chłodzenia, szybkie zużycie łańcucha rozrządu w silnikach diesla oraz awarie czujników lambda. Dla praktyka istotne jest poznanie usterki przed zakupem, aby móc podjąć świadomą decyzję.

Problem z Easytronic F objawia się drżeniem przy zmianie biegów, brakiem reakcji na pedał gazu lub częstym przełączaniem w pozycję neutralną. Przyczyny tkwią w zużytych synchropodach, usterkach pompy hydrauliki czy błędach w oprogramowaniu sterownika. Naprawa wymaga specjalistycznego sprzętu diagnostycznego, co czyni easytronic problemy bardzo kosztownymi w utrzymaniu.

Typowe usterki układu chłodzenia objawiają się przegrzewaniem silnika, zapachem dymu z kolektora czy widocznymi wyciekami pod maską. W przypadku łańcucha rozrządu ryzyko zerwania rośnie znacząco po przekroczeniu 150 tys. km bez wymiany. Silniki 1.7 DI, 1.7 DTI oraz 1.3 CDTI są szczególnie narażone na te awarie.

Czujniki lambda wymienia się zazwyczaj po 80-100 tys. km ich awaria podnosi zużycie paliwa o 10-25 proc. ponad normę emisji, a ich wymiana kosztuje 300-600 zł za sztukę. Korozja w okolicach progów może wymagać wymiany całego podwozia lub kosztownych nakłućń już od 2000 zł, zwłaszcza w modelach z niskim prześwitem 135 mm.

Warto przyjrzeć się szczegółowej historii każdego egzemplarza, dlatego sprawdź VIN przed zakupem - dzięki temu zweryfikujesz liczbę poprzednich właścicieli, raporty o wypadkach oraz dokumentację serwisową. Praktyczny przewodnik dla kupującego zawiera następujące kroki: 1) weryfikacja VIN w bazie producenta, 2) sprawdzenie historii serwisowej, 3) testowanie skrzyni biegów przy ruszaniu i na autostradzie, 4) kontrola poziomu płynu chłodniczego i jego koloru, 5) test działania klimatyzacji, 6) przegląd podzespołów pod maską, 7) kontrola stanu progów i nadkoli, 8) test czujników lambda na podświetleniu deski, 9) sprawdzenie emisji spalin przy pomocy skanera OBD, 10) przeprowadzenie jazdy próbnej.

Diagnostyka OBD-II przy każdej podejrzewanej usterce może uratować przed niepotrzebnymi naprawami - koszt 150-300 zł, a rezultat daje pewność co do stanu technicznego auta. Przy zakupie Corsy C z prześwitem poniżej 130 mm szczególna uwaga powinna być skierowana na stan progów i nadkoli, gdzie korozja może wymagać wymiany całego podwozia.

Powiązane poradniki

Więcej w dziale: Samochody

Cały dział